Hemşinliler ve Ermenice Hakkında

Karadeniz ve Çingit'te dil özellikleri, deyimler, kelimeler, alışkanlıklar.

Hemşinliler ve Ermenice Hakkında

Mesajgönderen iskenaf » 25 Nis 2006 08:52

Hemşinli olarak bilinen insanlar aslen Ermeni midir?
Hemşince'nin Ermenice'yle akrabalığı var mıdır? Hemşince Ermenice'nin lehçesi midir? Ayrıca Ermenilere de hiç husumet beslemiyorum onları kendi düşmanım olarak da görmüyorum. Soruya cevap veren şahıslardan bu önyargının uzak olmasını temenni ederim. Tüm dileğim kollektif bilinç altında yatan kültür parçalarının ortaya çıkmasıdır.
iskenaf

Mesajgönderen siçanoğlu » 25 Nis 2006 17:56

8) Bu konuda yazı yazmak tan bıktım.Bu tez okadar bilinçli ve art niyetli insanlar tarafından ortaya atıldıki tahmin edilemez.HEMŞİNLİLERİN ERMENİ ASILLI OLDUĞU KONUSU tamamen uluslararası bir siyasetin parçasıdır.Türkiyeyi bölmek ortadoğu veorta asyada etkin olacak emperyalizmin yayılmasına dur diyebilecek tek güç TÜRKİYEDİR eğer Türkiye kendi iç meseleleri ile uğraşırsa bölgeyle meşkgu olma şansı olmayacaktır.Buda bölgeye hakim olmak isteyen güçlerin işini kolaylaştıracaktır.Hemşinlilerin ermeni asıllı olmalarının hiç birmantıklı açıklaması yoktur.
siçanoğlu

Mesajgönderen muchki » 25 Nis 2006 23:34

Bu konu ile ilgili olarak okuduğum kitaptan kısa kısa seçtiğim bazı yazıları aktarmak istiyorum. İlk olarak Hemşinli Ermeniler konusu. Okuduğum kitapta Hemşine yerleşen Ermenilerin yaşamı; Arap diktatörlüğü altında inleyen Ermeni halkının ekonomik ve hukuksal durumu özellikle 788-790 tarihlerinde Obaydullah İbn-al Mahdi adlı yönetici ve onun vekaleten atadığı Süleyman’ın yönetimi yıllarında çekilmez oluyor. Yönetim bunların zamanında çekilmez hale geliyor ve dayanacak, karşı koyacak gücü kalmayan pek çok Hamşenli binlerce yıllık yurtlarını ter ediyor, yöneticilerinin isteklerine karşın başka Ülkerlere göç ediyorlardı. Bu olaylarda söz konusu göçü yöneten Şapuh ve Hamam Amatuni beylerinin adı geçiyor. Söylentilere göre o beylerin yerleşmesinden sonra eski adı tambur olan ve yakılıp yıkılan şehri Hamam adlı bey yeniden inşa ediyor ve kendi adını vererek Hamamaşen adıyla günümüze kadar Hemşin olarak geliyor. Yaklaşık olarak 700 yıl süren Hemşin Ermeni yönetimi 1489 yılında yada bir iki yıl önce Türklerin işgali ile sona eriyor. Burada kalan ermeni haklıda zamanla dinlerini değiştirip Müslüman oluyor.

Bana göre kitap biraz taraflı yazılmış. Biraz o bölgeyi sahiplenme daha sonra da Türkler tarafından işgal edilmeleri ve İslamlaştırılmaları. Bir çok kaynak gösterilmiş. Ne kadarı doğru tabi ki bilemiyorum ama kesin olan bir şey var ki bana göre o zamanlarda ortak olan bir kültür ve yaşam biçimi. Bence yerleşik iki kültürde olmuş. Bir çok ortak örnek var çünkü. Hopa hemşinde bulunan hemşinlilerin konuştukları dilin kesinlikle Ermenice olması. Vartovar şenlikleri Ermenilerde de aynı isimde (gül bayramı) olarak kutlanıyor. Bir de eskiden bizim köyde de yapılan şekerli makarna.

Yukarıda da yazdığım gibi kitap biraz taraflı yazılmış ve bu yazılanlara da doğal olarak tepkiler gelmiş. İlgili tepki “Hemşin bir yer adı. Çayeli’nden başlayıp Hopa’ya kadar uzanan dağlık bölgenin genel adı. Burada yaşayanlara etnik kökenine bakılmaksızın Hemşinli denir. Bütün hemşinlilerin Ermeni kökenli oldukları doğru değildir. Evet, Hopa’nın iç kesimlerinde yaşayan ve ermeni lehçesi ile konuşan Ermeniler mevcuttur. Ama Fındıklı, Ardeşen, Pazar, Çamlıhemşin, Hemşin ve Çayeli’ndeki hemşinlilerin Tür kökenli oldukları bilinmektedir. Bölgedeki diğer etnik grupların ana dillerinin farklı olmasına karşın adı geçen yerlerde anadil Türkçedir. Bir yer düşünün ki, Müslümanlaşmış Ermeniler kendi dillerini konuşsun, Müslümanlaşmış Rumlar kendi dillerini konuşsun, Lazlar, gürcüler, Çerkezler, Abhazlar kendi dillerini konuşsun ama “Batı hemşinliler Ermeniceyi unutmuş” olsun”

Bu konu da bende aynı şekilde düşünüyorum. Genel anlamda o bölgelerde bir ermeni kültür olduğu kesin ama farklı bir dilimizin olmaması o yörede yaşayan hemşinlilerin temelinde Ermenilik olmadığını gösteriyor.
muchki

Mesajgönderen siçanoğlu » 26 Nis 2006 19:17

Bu konuda yazılı kaynaklar taraflıdır.Osmanlı döneminde bu yörede yaşayan hiç bir kavin nedinini nede kimliğini değiştirme ihtiyacı veya zorunluluğu duymamışta neden iddia edildiği gibi hemşinlilerin oda bir bölümü duymuş?Osmanlının feth ettiği hiç biryerde böyle uygulamasıda yoktur.Sadece avrupada balkanlarda ARNAVUTLAR VE BOŞNAKLAR gönüllü olarak din değiştirmişler,etnik kimliklerini korumuşlardır.
siçanoğlu

Mesajgönderen muchki » 26 Nis 2006 22:06

Sayın sıçanoğlu forumlara yazdığın yanıtlar ile ilgili biraz sert bir tarz takınıyorsun gibi geldi. Nihayetinde bahsi geçen konuda kimse ermeni oluğunu iddia etmiyor ve konu ne olursa olsun yazılan her yazı bana ve ya bir başkasına göre her zaman taraflı olacaktır. Burada yapmak istenilen şey geçmişteki kültürün nasıl olduğu, günümüze nelerin geldiği, kimlerler nelerin paylaşıldığını biraz olsun öğrenebilmektir. Sonuçta ermeni de olsa, bir başka milletten de olsa, zorla veya isteyerek dinleri değiştirilmiş bile olsa şuan ki kültürden, dinden, ortamdan yaşayan kimsenin rahatsız olduğu yok. Bence önemli olan miras kalan bu kültürü, beraberliği ve en önemlisi köyümüzdeki hayatı koruyabilmek için elimizden geleni yapabilmektir.
muchki

Mesajgönderen siçanoğlu » 27 Nis 2006 16:43

Aksine derin hoşgörülü bir insanım.Ancak bu konuda hiç bir hoşgörüye sahip değilim.Çünkü bu konu art niyetli insanlar tarafından sürekli suistimal edilmeye açık biur konu.[seni kast etmiyorum]Bukonunun altında gerçekten hiç bir kültürel endişe yatmıyor.Tabiiki bölgemizde yaşanmış bütün değrlere seahip çıkmalıyız.Elbette birlikte yaşamış toıplumların bir birlerinden etkilenmesi doğaldır. Beni sakın bir ermeni düşmanı diyede düşünmeyin.Hiçbir millet başkabirmillete düşman değildir.Düşmanlıklar devletleri yönetenler tarafından sni olarak oluşturulur.Uluslar arası bazıgüçler tarafından finans edilir.
siçanoğlu

Mesajgönderen siçanoğlu » 27 Nis 2006 16:43

Aksine derin hoşgörülü bir insanım.Ancak bu konuda hiç bir hoşgörüye sahip değilim.Çünkü bu konu art niyetli insanlar tarafından sürekli suistimal edilmeye açık biur konu.[seni kast etmiyorum]Bukonunun altında gerçekten hiç bir kültürel endişe yatmıyor.Tabiiki bölgemizde yaşanmış bütün değrlere seahip çıkmalıyız.Elbette birlikte yaşamış toıplumların bir birlerinden etkilenmesi doğaldır. Beni sakın bir ermeni düşmanı diyede düşünmeyin.Hiçbir millet başkabirmillete düşman değildir.Düşmanlıklar devletleri yönetenler tarafından sni olarak oluşturulur.Uluslar arası bazıgüçler tarafından finans edilir.
siçanoğlu

Mesajgönderen ultrAslan » 26 May 2006 23:33

Geçmişi yaşamadım ama dedelerimden gelen şanlı soyların nesilden nesile aktardıkları bilgileri dinlediğimde ermenilerin yapmış olsukları vahşeti dinlediğimde hiçbir kanıta ihtiyacımız olmadaığını düşünüyorum karadeniz insanı cana yakınlığı ile, misafirperverliği ile tanınır ve bilinir...
bizler bu kadar cani olamayız ki olmadık ta.....
ultrAslan

Geçmişimiz..

Mesajgönderen redhat » 06 Haz 2006 18:23

Ben her ne olursa olsun hiç bir toplumun dilini unutacagına ınanmıyorum ve görüşlerde bu yönde..Lazlar hala lazca , Rumlar Rumca , az sayıda Kalan Ermeni cemaati de Ermenice konusuyor.Ama Biz Türkçe konusuyoruz..Din değişebilir ama Dil unutulmaz..Şu an bile Trabzonun köylerinde Rumca konuşan vatandaşlarımız var.Lazcayı zaten görüyoruz ..Ermenice de aynı..
redhat

Mesajgönderen Pietas Fides » 27 Ara 2006 19:38

Bu konuyu özetlemeden önce Antik dönemin ünlü tarihçisi KSNOPHON'un 'onbinlerin dönüşü'adlı kitabında
"(sard'dan başlayıp ,güneyden ninovaya,oradan kuzeye ve kuzeyden yine egeye ve egede Bergama'da biten) 10 yıllık savaşın ve yürüyüşün kitabını yazmış.Kendisi hem savaşçı hemde
yazarmış.Anadoluda bu yürüyüşlerde savaşlarda tanık olduğu,onlarca halk'tan bahseder. Konunun geçtiği yıllar günümüzden 2500 yıl önce "karadeniz bölgesinde bir halk vardırki;gündüz ayıpladığımız,gece yaptığımız,evimizde ancak yada gizli yaptığımız şeyleri onlar hepsini tersinden yapıyorlar" diyede not düşmüş kitabında...Gözlemlerini anlatırken.
Türklerin anadoluya gelinceye(1071)
kadar türlü çeşitli halklar bu topraklarda egemenlik kurmuş.yaşamış öyle yazar tarih kitapları..
Yukarda konu başlığı ile ilgili Adnan GENÇ'İN "çalışkan kadınlar ülkesi hemşin" adlı yeni çıkan kitabı sanırım sorularınıza doyurucu yanıt verecek.Birde elimde HAMŞETSU ĞHAĞ (hemşin ezgileri)adlı bir albüm var.Ezgiler çok güzel.Oradan yani VOVA adlı albümün kapağından bir kesidi aktarayım:
Rivayet olunurki;Hemşinlilerin ataları MS.780'li yıllarda anadoluya gelip Doğu karadenizin iç kesimlerine yerleşmişler.Beyleri hamam adında bir şehir inşa etmiş,adına Hamşen demişler.Eteklerine yerleştikleri dağa'da ğhaçi kar,kaçkar demişler.
Derler ki;Hemşinlilerin ataları Amatuniler Anadoluya ilk gelen hristiyan türk boyudur ve yeni yurtlarında Ermenilerle içiçe olmuşlarki,bir kısmı ermeniceyi hemşin ile ana dilleri olarak benimsemiş ve daha sonrada Müslüman olmuşlar..
Derler ki;Hemşinlilerin ataları Amatuniler kendilerine Doğu karadenizi yurt edinen ermeni boyudur.Burada kendi kültür ve uygarlıklarını kurmuşlar.Zamanla hemşinlilerin bir kısmı değişik nedenlerle Karadenizin Anadolu ve Kafkasya kıyılarına göç etmiş.Anadoluda kalanlar Türkleşip islam dinini benimserken,günümüzde Hopa'da yaşayanları dışındakiler dillerinide unutmuşlar.Hemşinlilerin karşı kıyıya göçen akrabaları ise (Kafkasya)kendilerini Hamsetsi hay(hemşin ermenisi)olarak ifade ediyor.
Derler ki;Hemşinliler, çalışkandırlar,merttirler,yaylacıdırlar...
Derler ki;
Oysa bugün Mısır tarlalarının yerlerini çay bahçeleri aldığından beri ne torğhi gor,kayni gor,nede köylerde düğün evlerinin önünde horon teptiğimiz.Belki bundandır baharı müjdeleyen Kukku'nun eskisi gibi ötmeyişi,hani sesini duyduğumuzda onu işaret etmekten korktuğumuz..
Belkide bu yüzdendir Lazlar,Gürcüler, ve Hemşinlilerin artık "heyemo"
çekmeyişi mısır tarlalarında..diye sürüyor yazı..
Kimin ne olup olmayacağı neyi değiştirebilir.Lazı,türkü,hemşinlisi ile
kanları canları birbirine karışmış insanların neyini birbirinden ayırabilirizki.?
Bu anadolu toprağı,kavimler kapısı yüzlerce büyüklü küçüklü uygarlığa ev sahipliği etmiş ve onun üzerine gelende onun değerlerini yıkıp yok etmemiş;aksine sahiplenmiştir.Onun için kıskanılacak kadar çok medeniyetin hem ev sahibi,hemde mirasçılarıyız.Onun içindirki her türlü ırkçı kışkırtmaya karşın
bir arada yaşama kültürü hep egemen olmuş anadolu topraklarında.Yunus
EMRE'nin dizesi herşeyi özetlemiyormu?"DÜNYA BENİM RIZKIMDIR,HALKI BENİM HALKIMDIR"diye..
Albümden bir türkü aktarayım:HAYDANE....:Nine hamsin varmıdır/evinde kızın varmıdır/sana enişte olurum/fındık ceviz varmıdır/haydane.......
Yine lazlarla ilgili bölümde hiç bir yazıya değinilmemiş.Bir laz olarak da değinsemmi ne...
Sevgi ve selam ile.....
Pietas Fides

Re: Hemşinliler ve Ermenice Hakkında

Mesajgönderen kepenek » 12 Ara 2009 01:37

Hemşinliler zorla müslümanlaştırılmış ve Türkleştirilmiştir, bu tarihi bir gerçektir, Hemşinliler herşeye rağmen barış içerisinde yaşamaya ve özgürlüğe kafa yorar,
Bunu inkar etmek abesle iştigal etmektir, ırkçılığın değil kardeşliğin barışın özgürlüğün yolundayız,
dünyalıyız, dünya vatandaşıyız
kepenek

Mesajgönderen kalemkar » 24 Ara 2009 11:49

Sayın "kepenek"in yazdıklarının hakikatle bir alakası yok. Türkler tarihin hiçbir döneminde hiç kimseyi müslümanlaştırmamış ve türkleştirmemiştir. Fakat elbette beraber yaşadıkları halklardan hem etkilenmiş hem de onları etkilemişlerdir. Bazan bu etkileşim değişime kadar , başkalaşıma kadar sürmüştür. Anadoluda beraber yaşadığımız kavimler hala dinlerini ve dillerini muhafaza etmektedirler. Buhara , Semerkant , Herat vb Türki halkların hakimiyetindeki şehirlerde binlerce yıldan beri Yahudiler hayatlarına devam etmektedirler. Balkanlarda 400yıla yakın kaldık. Fakat ne Yunanlıların ne Arnavutların ne Bulgarların ne de diğer halkların inaç ve dillerine müdahele etmedik.
Türk bir ırk adı değildir. Tarıhın hiç bir döneminde "Türk" diye bir ırka rastlanmaz. "Türk bir millet adıdır ve bu bugün sadece Türkiyemizde millet olarak varlığını sürdürmektedir.
Hermşinlilere gelince , evet Hemşinliler bütünüyle Türktür. Hatta doğu Hemşinlileri yani Ermenicenin bir dialeği olan (Hemşatsu) Hemşinceyi konuşanlar da Türktür. Zira bu insanlarımız , kültür olarak , hayatı algılama biçimi olarak bizlerden farkları yoktur. Seferberlik sırasında Hopa- Kemalpaşa Hemşinlileri de Ermeni çetelerine karşı savaşmış ve içlerinden çoğu şehit olmuştur.
Evet ,bu söz söylemekle bitmez. Türklüğü bir kültür, millet adı olarak anlamıyorsak meseleleri kavramamız imkansızlaşır...
Her neyse...
kalemkar

Mesajgönderen kadir » 24 Ara 2009 19:50

HEMŞİNLİLERİN ERMENİ KÖKENLİ OLUP OLMADIĞI TARTIŞILIP DURUR. NİÇİN? BAZI KÜLTÜREL ÖZELLİKLERİ BENZER DİYE. PEKİ KEBABÇI GÜNEY HALKI ARAP MIDIR, YADA EGELİ RUM KÖKENLİMİ OLUYOR. EDİRNE HALKI BULGARMI OLMAKTA. BÜTÜN BUNLARIN HALA TARTIŞILIYOR OLMASI HAKİKATEN KOMİKTİR. ZAMAN KAYBIDIR. KÖTÜ NİYETLİLERE HİZMETTİR, DÜŞMAN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMEKTİR. BU CAHİLLİK DEĞİLSE İHANET BİLE OLABİLİR. BİRBİRİMİZDEN KOPARMADIR. PİR SULTAN ABDAL NE GİZEL DEMİŞ: GELİN BİR OLALIM BİRLİK OLALIM , BÜYÜK OLALIM. SEVGİLERİMLE
kadir

Mesajgönderen ataçer » 21 Mar 2010 20:17

Sayın Kalemka'ın söylediklerine tamamen katılmaktayım. Biz hemşinlilerin ve diğer tüm etnik kökenlerden olan milletlerin tarihin uzun sayfalarında birbirlerinden etkilenmemesi münkün değildir. Halklar zaman zaman bir arada yaşamışlar ve kültürleri yaşam tarzlarıda birbirlerine karışmıştır. Hiç bir halk kökünden kopuk yaşayamaz. Evet köylerimizin, arazilerimizin adları öz türkçe değil. Ermeni ve Rum adlarından gelmektedir. Bir zamanlar bu bölgede yaşayan bu topluluklar köylere ve arazilere verdikleri adlar hala yaşamaktadır ve bizz hemşinliler hiç bir zaman bu adları değiştirme yoluna gitmemişiz. Bu adları kabul etmiş öyle yaşamışız. Düşününkü ne kadar asil bir ırkız veya milletiz veya etnik grubuz. Birlikte yaşadığımız toplulukara saygımızın bir göstergesidir bu. Bunu bu şekilde algılamamız gerekmektedir. Eğer geçmişimize ve yaşadığımız, birlikte olduğumuz topluluklara saygısızlık etseydik onların adlarını hala köylerimizde ve yöremizzde yaşatmazdık. Biz hemşinliler. hemşin türkleri ve bu boydan gelenlerin ne kadar asil bir ırk veya etnik köken olduğumuzun göstergesidir.
İkinci bir konu dil meselesidir. Foruma katılan arkadaşların bir kısmının yapmış olduğu tespitler çok doğrudur. Yöremizde yaşayan Lazların hala kullandığı dilleri devam etmektedir. Gürcüler devam etmektedir ve diğer dilleri olan gruplarda kendi dilleri ile hala konuşmaktadırlar. Biz hemşinlilerde zaman zaman bu dillerden etkilenip konuşmaktayız ve bu dilleride anlamaya çalışmaktayız. Biz bu gruplarla konuşmaktan,arkadaşlık kurmaktan,dost olmaktan hiç bir zaman kaçmadık. Bu gruplarla iç içe olduk. Kızlarımızı verdik, gelin aldık akarabalık kurduk ve bu ilişkilerimiz hala devam etmektedir. Ve ben şahsen bu durumdan çok mutluyum çünkü benim insanım ve arkadaşım dostlarım. Ve tabiiki hepimizin. Büyükşehirlerde bu hemşehrilerimize ratladığımızda veya asker ocağında lazlarımıza, gürcülerimize ve diğer dostlarımıza rastladığımızda nasıl sevindiğimizi bir anlayın. İçimizin nasıl sevinçle kabardığını bir gözleyin. Biz bir vucudun eti ve kemiğiyiz nasıl ayrılırız dostlarımızdan. Bu nedenledirki birlikte yaşayan toplumlar nasıl kaynaşmışlarsa Ermeni dostlarımızlada aynı derecede kaynaşmışız demek ki. ancak biz hala Lazcayı bilmemekteyiz. Bu demektirki eğer biz gerçekten ermeni kökünden gelseydik hala dilimiz olacaktı. Bunu unutmamız mümkün değildi. Ama biz hemşinliler hep türkçe konuşmuşuz, türkçe anlaşmışız. ancak köylerimiz arasında lehçe farklılıkları ve bazı tanımlar da farklılıklar var. AncaK BİZ HEP TÜRKÇE konuşmuşuz. Başkaca bir dil öğrenmemişiz. demek oluyor ki ATALARIMIZ TÜRK BOYLARINDAN GELEN ÖZZTÜRKÇE KONUŞAN MİLLETTİ. ben bu şekilde algılyor ve türk boyundan gelen ÖZ Türk olduğumu biliyorum.
ataçer

Mesajgönderen Şerif Yılmaz » 18 May 2013 12:11

Dil esas alınarak kimlik çıkarılamaz.Doğu Hemşinlilerin dedeleri, türkçeyı biliyorlardı.Velev ki,bilmeseler Ermenice konuşsalar bile, hiç kimse onların ermeni olabileceğini iddia edemez.Dedelerinin Türkçeden başka dil bilmemesi de onlarınTürk olabileceğinin kanıtı değildır.Esas olan özbilinç ve yaşam biçimidır.Konuyu bilimsel ve pratiğini incelemeden yorum yapmak yanlıştır.Bu konu hassas bir konudur dikkatlı olmak gerekir.
Şerif Yılmaz

Mesajgönderen Şerif Yılmaz » 04 Haz 2013 08:42

Bir kimliğin tanımında DİL olmazsa olmaz bir kriter değildir.Kriter olarak kabul edecek olursak,Almanyadaki ikinci nesil Türk çocuklarından vazgeçmemiz gerekir.Zira onların %80i evlerinde ana dili olarak almanca konuşur.Kimlik tanımında; glenek görenek,Yaşam biçimi ,En önemli ve olmazsa olmazı ÖZ BİLİNÇ tır.
Şerif Yılmaz

Mesajgönderen Şerif Yılmaz » 18 Haz 2013 08:18

Önce Ermeni kelimesini açmak lazım.Tarihte Ermenistan coğrafyasında yaşamış,Gregorien Hırıstıyan dinine mensup tüm halklar;Hay,Kürt,Hemşinli,Süryanı vs.Hepsine birden Ermeni denmiş.Ermenilerde Hırıstıyan Dininin millet olmanın olmazsa olmaz bir koşuludur.Bu yüzden Ermeni kızına aşık olan Osmanlı genci..<Ya sen islam ol ahçik ya ben olam Ermeni >diyor.Halbuki ya ben olam Hırıstıyan demesi gerekirdı.Demiyor çünkü Ermenilikle din birbirinden ayrılmaz bir ikilidir.Hemşinceye gelince yazılı kaynaklardan tahmini hesaplamalarıma göre sözcük bazında %10a yakın ermenice kelimelerin olduğunu söyliyebilirim.Velev ki tamamen Ermenice olsa bile,DİL bir toplumun kimlik tanımında olmazsa olmaz bir kriter değildir.Kriter değişmez,yok olmaz demektir.Oysa ki,Dil hem değişebilir hemde yok olabilir.Ben bu dili biliyorum ben ermeniyim,Benim çocuklarım bilmiyor onlar Türktür.Olurmu böyle saçmalık.Dil bilsin veya bilmesin Hemşinliyim diyen herkes aynı millettir.Ancak ben Hemşinli değilim diyene diyecek bir şey yok.Tek ve geçerli olan Özbilinçtır.Ermeniyim diyorsa Ermeni, değilim diyorsa da değildir.
Şerif Yılmaz

Dön Karadeniz ve Çingit Folklörü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir