Çingit Köyüne İlk Yol Ne Zaman Yapıldı?

Atalarımız kim? Çingit'te yaşam, ekonomik durum, sosyal faaliyetler.
Cevapla
Ümit Ferahzade
Mesajlar: 119
Kayıt: 12 Nis 2006 02:47
Konum: Ayvalık
İletişim:

Çingit Köyüne İlk Yol Ne Zaman Yapıldı?

Mesaj gönderen Ümit Ferahzade »

Çingit köyüne ilk yol ne zaman geldi?

FAFOLİ
Mesajlar: 15
Kayıt: 10 Nis 2006 06:48
Konum: İSTANBUL/İKİTELLİ

KÖY YOLU

Mesaj gönderen FAFOLİ »

KÖYÜMÜZE İLK YOL NE ZAMAN YAPILMIŞ BİLMİYORUM AMA ŞU ANDA KULLANILAN YOLUN YAPIMI KONUSUNDA ÖNCÜLÜK YAPARAK HİÇ BİR KARŞILIK BEKLEMEDEN,MADDİ MANEVİ KATKILARI OLAN VE BU KONUDA SAYISIZ TOPLANTI YAPAN, UĞRAŞ VEREN BENİM BİLDİĞİM BİRKAÇ KİŞİ VAR (BUNLARA TABİKİ ZAMANIN MUHTARLARIDA DAHİL OLMUŞTUR)
VE NE YAZIKKİ ÇOĞU ŞU ANDA HAYATTA DEĞİLLER ÇALIŞMALARININ SONUCUNU GÖREMEDEN GÖÇÜP GİTTİLER ARAMIZDAN ..

BİLMEDİKLERİM VARSA BİLENLER HATIRLATSIN....

ONLARA DAİMA MİNNETTARIM ....

MUSA TEVFİK CİHANOĞLU
HÜSEYİN CİHANOĞLU
HÜSEYİN FERAH
MUSTAFA ORHAN FERAH
BAŞAR FERAH
ALİ KEMAL KARAHAN
İBRAHİM KARAHAN

Yılmaz Seferoğlu

Köye ilk yol

Mesaj gönderen Yılmaz Seferoğlu »

Köye ilk yol 1962 yılında yapılmıştır ve günün anısına köy halkı toplanıp bir resim çektirmiştir. Bu yolu ilk kullanan 56 model ford marka bir araçla Ali KOCAMAN olmuştur.

İşte o güne ait bir resim.

Resim

Ümit Ferahzade
Mesajlar: 119
Kayıt: 12 Nis 2006 02:47
Konum: Ayvalık
İletişim:

Mesaj gönderen Ümit Ferahzade »

Çingit köyüne ilk yol Kazım FERAH öncülüğünde yapılmıştır.

siçanoğlu

Mesaj gönderen siçanoğlu »

Köye ilk yolun nezaman yapıldığını bilmiyorum.Ancak kimin emeği geçmuişse ALLAH razı olsun. Ölenlere ALLAH RAHMET ETSİN .Çünkü çok büyük hizmet .Der yolu yanlış hatırlamıyorsam 1977 yılında yapıldı.Nedendir bilmem RAHMETLİ Kazım amca buyola hep muhalefet ederdi.Dere yolunun yapımında ozamanın çingit köyü derneğinin bir haylı katkısı olmuştu.[50000 tl]nakdi yardım yapılmıştı.bizzat çalışmalarıile Erdal DAVUTOĞLU, Başar FERAH,Ziya FERAH veburadan ismini sayamayacağım nice insanlar.Oyol yapılırken ne çileler çekildiğini ,ne zorluklar yaşandığını çoğu insan bilmez.Barada meleskur köyünden bazı yaşlı teyzelerin ,amcaların çıkardığı engellemeler ve bunları aşmamıza yardınm eden EKREM AMCA yıda rahmetle anıyorum[soyadını hatırlıyamadım]

mustafaferah53
Mesajlar: 6
Kayıt: 29 Oca 2009 00:05

Mesaj gönderen mustafaferah53 »

YAZIM SİÇANOĞLU KODLA YAZI YAZANADIR.sen bazişeyleri ya bilmiyorsun ya karıştiriyorsunyahutta araya nıfaksokmaya gerçeği saptırmaya uğraşiyorsun.kim olduğunu bilmiyorum ama bu sitede bazı bilmeden yazdıklarını görünce seni bilmek bile istemiyorum......1.BABAM HİÇ BİR HAYIRLI İŞE BU GÜNE KADAR MUHALEFET ETMEDİ VE SAĞ OLANLAR BİLİRLER YARDİMİDA OLDU.köyün ilk yolunu pazardan köye kadar Oyaptırdı.hastahane yaptırdı o zamanın parasi ile yetmiş bin lıra cebİ,nden masraf ettı.O hayatinda hiç bir hayrata yok dememiş ve siçan oğlu sülalesininiyilerinden birisi idi ve ben sülalemin geçmişinden kıvanç duyuyorum.hepsine allah rahmet eylesin.SANADAYAZKLAR OLSUN ÖNCE SOR ÖĞREN ARAŞTIR YALAN YAZMAKTAN BENCİL OLMAKTAN VEEE ALLAHTAN UTAN. MUSTAFA FERAH uğrak/(babana sor)

tcihanoglu
Mesajlar: 1
Kayıt: 23 Mar 2009 09:52

Re: Çingit Köyüne İlk Yol Ne Zaman Yapıldı?

Mesaj gönderen tcihanoglu »

Canımız köyümüze ilk yolun ne zaman yapıldığını, buna kimlerin emek sarfettiğini, kimlerin ne çileler çektiğini sanırım belli yaşın üzerinde olan herkes biliyordur. Büyüklerimizden bunları hep duyduk ve faydası olan herkesten Allah bin kere razı olsun. Sanırım en büyük sevaplardan biridir.
Fakat yorumlardan gördüğüme göre, mevcutta tüm orta ve yukarı mahalle sakinleri ile Tomasli, Ovagli, Pogina köylüleri dahil bir çok insanın kullandığı ve hatta Çamlıhemşin'e kadar uzanan mevcut ortayol'a emeği geçen bu yol için para, zaman ve bir sürü eziyet çekmiş bir kaç kişiden bahis geçmemiş görünüyor.
Sanırım 1976-77 yıllarında Rahmetli amcam Muammer Cihanoğlu, rahmetli dedem Ali Rıza Kocaman, dayım Fikret Kocaman, babam Mevlüt Cihanoğlu ve daha bir çok kişi bu yol uğruna kavgalar, mücadeleler, zaman emek bir sürü çabalar sarfettiler.
Daha 6-7 yaşında köyde " sen kimin oğlusun" sorusuna " Bayemun Mevlüdün" diye cevap verdiğim, ve şimdi aramızda olmayan bir çok insanın yol nedeni ile bana ve babama beddua ettiklerini hatırlarım.
Tekrar söylüyorum, her kimin köyümün kalkınması anlamında bir çivi çakmışlığı varsa, ben onun kölesi olayım.
Hepinize saygı ve sevgiler.

Turan Cihanoğlu
(Bayemun Turan)

Cevapla