Çingit Köyünde Neden Kadınlar Çayda Erkekler Kahvededir?

Atalarımız kim? Çingit'te yaşam, ekonomik durum, sosyal faaliyetler.
# note : you may change(600px) to whatever you want
Ümit Ferahzade
İletişim:

Çingit Köyünde Neden Kadınlar Çayda Erkekler Kahvededir?

Mesaj gönderen Ümit Ferahzade »

Çingit köyünde, genellikle neden kadınlar çay toplar da erkekler kahvede oyun oynar? :lol: :lol:

Resim Resim

Yılmaz Seferoğlu

Bayanlar çayda erkekler kahvede

Mesaj gönderen Yılmaz Seferoğlu »

Ben olayı anneme sordum eskiden beri bu adet böyleymiş, sanırım bir çok köy bu şekilde devam ediyor. Ben şahsen yeni kuşak bayanlarının böyle bir duruma izin vereceğini sanmıyorum. Bu en fazla 1 yada belki 2 kuşak daha böle devam eder.

Hakan AKKAYA
İletişim:

Mesaj gönderen Hakan AKKAYA »

ERKEKLER KAHVEDE NİYE GÖZÜKÜYOR?

BEN YILIN 11 AYI ANKARADA ÇALIŞIYORUM
YILLIK İZNİMİ KÖYDE GEÇİRİYORUM ÇOĞUNLUĞUDA KAHVEDE
OLUYORUM.ERKEKLERİN ÇOĞUDA BENİM KONUMUMDA

TÜM ÇİNGİT HALKINA SELAM

Ümit Ferahzade
İletişim:

Kadınlar da aynı konumda ama oraya gelince çalışmaya devam ediyorlar. Nedir bu kadınların çektiği......... :oops: :oops:

Ali Galip
İletişim:

Re: Çingit Köyünde Neden Kadınlar Çayda Erkekler Kahvededir?

Mesaj gönderen Ali Galip »

Neden böyle diyip köyde bölücülük yapıyorsunuzki? Hani hayat müşterekti. Malesef cay bahcelerinde calışan kadınlarımızın büyük çoğunluğu ev hanımı.Bütün bir sene yattıktan sonra yazın birazcık çalısıyorlar.Çalışan bir kadına çay aldırabilecek bir delikanlı olcağınıda zannetmem. Bütün kış çalışmış erkeklerde dinleniyor. Bence mütiş bir adalet sistemi.Yaşam kendi sistemini ne güzel oturtmuş. Zaten bir kaç sene sonra çay alan kimseyi de bulamazsınız.

Ümit Ferahzade
İletişim:

Ali Galip yazdı:Neden böyle diyip köyde bölücülük yapıyorsunuzki? Hani hayat müşterekti. Malesef cay bahcelerinde calışan kadınlarımızın büyük çoğunluğu ev hanımı.Bütün bir sene yattıktan sonra yazın birazcık çalısıyorlar.Çalışan bir kadına çay aldırabilecek bir delikanlı olcağınıda zannetmem. Bütün kış çalışmış erkeklerde dinleniyor. Bence mütiş bir adalet sistemi.Yaşam kendi sistemini ne güzel oturtmuş. Zaten bir kaç sene sonra çay alan kimseyi de bulamazsınız.
Selam Ali Galip kardeşim,

Bölücülük kelimesi içinde bulunduğumuz durumu pek de izah etmeyen bir terim olmuş, öncelikle bunu ifade etmek isterim. Hayatın müşterek oluşu her nedense erkeklerin çalışmaması söz konusu olduğunda dikkate alınıyor. Bütün bir kış kadınların oturduğu fikri ise akıllara zarardır. Kadınlar Türk toplumunda ezilen bir cinstir, erkeklerden de daha fazla yorulurlar. Müthiş adalet sistemi demişsin hangi ölçüyle hangi adaletten bahsediyorsun merak ediyorum doğrusu. Yaşam dediğin şey insanların oluşturduğu bir şeydir mazlum karadeniz kadını da zaten erkeklerin oluşturduğu bu düzende yeterince zorluk çekiyor. Çalışan kadınlar görece çalışmayan kadına göre daha dişlidirler belki bu yüzden çay bahçelerinde romatizma olmaya gelemiyorlardır.

Zavallı ev hanımlarıysa kışın çoluk çocuğun ve kocalarının kahrını yazın ise çay bahçelerin kahrını çekiyor. Yağmurun altında topladıkları çayın parasını ise ilerleyen yıllarda romatizma tedavisi için harcıyorlar.

Kadınlar ne zaman dinlecek?

Ümit FERAHZADE
En son Ümit Ferahzade tarafından 19 Nis 2006 22:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Ümit Ferahzade
İletişim:

Dünyada Kadın olmak…

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırmaya göre;
Dünyadaki işlerin yüzde 66’sı kadınlar tarafından görülüyor.

Buna karşın kadınlar dünyadaki toplam gelirin ancak yüzde10’una sahipler.

Dünya’daki mal varlığının ise yüzde 1’ine sahipler.

Başka bir değişle dünyadaki işlerin yüzde 34’ü erkekler tarafından görülüyor ama erkekler dünyadaki toplam gelirin yüzde 90’ına ve toplam mal varlığının yüzde 99’una sahipler.

Dünya'nın nüfusunun yüzde 49.7'si kadın. Yani kadın nüfusu 3 milyardan fazla.

Her yıl, yarım milyondan fazla kadın, gebelik ya da doğum sırasında yaşamını yitiriyor.

Kadın cinayet kurbanlarının yüzde 70'i eşleri ya da sevgilileri tarafından öldürülüyor.

Dünyada her 3 kadından 1'i hayatının bir döneminde şiddete maruz kalıyor.

Her 5 kadından 1'i hayatının bir döneminde tecavüz veya tecavüz girişimi kurbanı oluyor.

Dünya genelindeki mültecilerin yüzde 80'i kadın.

Gelişmekte olan ülkelerde okur-yazar olmayan her 3 kişiden 2'si kadın.

280 milyonluk Arap dünyasında her 2 kadından 1'i okuma yazma bilmiyor.

Dünyada 54 ülkede kadınlara yönelik ayrımcı yasalar bulunurken, 'namus savunması' Peru, Bangladeş, Arjantin, Ekvator, Mısır, Guatemala, İran, İsrail, Ürdün, Suriye, Lübnan ve Venezüella’nın ceza yasalarında yer alıyor.
En son Ümit Ferahzade tarafından 19 Nis 2006 22:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Ümit Ferahzade
İletişim:

Karadeniz kadını daha çok çalışıyor

Oktay ÖZTÜRK

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız Pekşen'in yaptığı araştırmada, Karadeniz Bölgesi'nde 12-25 yaş grubundaki kadın nüfusun diğer bölgelere göre yüksek oranda çalışma hayatına katıldığı belirlendi.

Prof. Dr. Yıldız Pekşen, Karadenizli erkeğin büyük kentlere yoğun göçü nedeniyle, genç yaş grubu kadınların yoğun emek gerektiren tarımsal alanlarda çalıştığını belirterek, şöyle kanuştu:

"Karadeniz Bölgesi'nde 12-15 yaş grubundaki kadın nüfusu en yüksek oranda çalışma hayatına katılırken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde aynı kuşaktaki kadınların çalışma oranları en düşük düzeyde kalmaktadır.

Her iki bölgenin göç verdiği göz önünde tutulduğunda bu farklılığın nereden kaynaklandığı sorusu aklımıza gelmektedir.

Karadeniz Bölgesi'nde genç yaş erkek nüfusunun fazla göçü nedeniyle genç yaş grubu kadınların fındık, tütün, çay gibi yoğun emek gerektiren tarımsal uğraşlara daha büyük oranda katıldığı düşünülebilir. Çalışan nüfus içerisinde Karadeniz Bölgesi kadınların çalışma oranları, tüm yaş gruplarında ilk sırayı almakta ve Türkiye ortalamasından %50 daha yüksek olduğu görülmektedir.

Çalışma oranlarının kırsal ve kentsel farklılığına bakıldığında kadın nüfusun, tüm bölgelerde kırsal alanda daha yüksek oranda çalışmakta olduğu görülür.

Kırsal alandaki kadın nüfusun çalışma oranı en düşük Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da olup %14, en yüksek ise, Karadeniz, Ege ve Marmara Bölgesin'de % 32'dir. Erkek nüfusun çalışma oranlarındaki kırsal ve kentsel farklılık tarım ve sanayinin yoğun olduğu bölgelerde önem kazanmaktadır."

¥ HALK, (Samsun),

Sayı: 101
En son Ümit Ferahzade tarafından 19 Nis 2006 22:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Ümit Ferahzade
İletişim:

Karadeniz kadını çilekeş

Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) verilerine göre, Türkiye2de en çok çalışan kadınların Karadeniz, en az çalışan kadınların ise İç Anadolu Bölgesi'nde yaşadığı ortaya çıktı.
Karadeniz Bölgesi'nin kırsal kesimlerinde yaşayıp 15 yaşından büyük olan kadınların yüzde 66.5'i, aile bütçesine katkıda bulunmak için çalışıyor. 2003 yılı istatistiklerine göre diğer bölgelerde kadınlar, Marmara Bölgesi'nde yüzde 35.7, Ege'de yüzde 31.8, Akdeniz'de yüzde 30.9, İç Anadolu'da yüzde 21.3, Doğu Anadolu'da yüzde 40.4 ve Güneydoğu Anadolu'da yüzde 39.8 oranında çalışma hayatına katılıyor.
İki kat fazla çalışıyorlar
Bu verilere göre, Karadenizli kadınlar, diğer bölgelerdeki kadınlardan iki kat daha fazla çalışıyor. DİE istatistiklerine göre, geçen yıl Türkiye'de kırsal kesimde yaşayan 9 milyon 475 bin kadından yüzde 39'u, 9 milyon 283 bin erkekten ise yüzde 72.9'u iş gücüne katıldı. Yine DİE verilerine göre, kırsal kesimde yaşayan 2 milyon 620 bin kadın okur yazar değil. Kırsal kesimde okur yazar olup ilkokulu bitirmeyen 531 bin, ilkokul mezunu 5 milyon 190 bin, orta dereceli okul mezunu 975 bin, yüksek okul veya fakülte mezunu 159 bin kadın yaşıyor.

RADİKAL GAZETESİNDEN ALINTIDIR
En son Ümit Ferahzade tarafından 19 Nis 2006 22:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Ümit Ferahzade
İletişim:

Ali Galip demiş ki:

Neden böyle diyip köyde bölücülük yapıyorsunuzki? Hani hayat müşterekti. Malesef cay bahcelerinde calışan kadınlarımızın büyük çoğunluğu ev hanımı.Bütün bir sene yattıktan sonra yazın birazcık çalısıyorlar.Çalışan bir kadına çay aldırabilecek bir delikanlı olcağınıda zannetmem. Bütün kış çalışmış erkeklerde dinleniyor. Bence mütiş bir adalet sistemi.Yaşam kendi sistemini ne güzel oturtmuş. Zaten bir kaç sene sonra çay alan kimseyi de bulamazsınız.

ADALET ÖYLE Mİ?

Yılmaz Seferoğlu

Çay kahve meselesi

Mesaj gönderen Yılmaz Seferoğlu »

Arkadaşlar lütfen küçük harflerle yazalım... Aşırı büyük harfle yazılan mesajları silmek zorunda kalacağım. Lütfen...

tevrat

Kadın

Mesaj gönderen tevrat »

Köydeki erkeklerin çoğu çalışıyor, bahçede, çayda,odunda. Artan vakitlerinde kahveye geliyorlar.kahveye çoğunlukla tatilini istanbul, ankara gibi yerlerde çalışanlar dolduruyor bide yaşlılar.
Babamı ikna edersem kahveyi zaten köy odasına çevireceğim. Köyde kahve açmak isteyen istediği yerde açar.Kahve insanları her bakımdan zehirliyor.ankara , İstanbuldan gelen insanlar vaktini köyde kahve köşelerinde geçiriyor.İçlerinde okuyan insanlarında olması üzntü veriyor.
Köyün çalışan kadınlarına çalışma desen, kendini fazla yıpratma desen daha çok çalışıyorlar.Bu onların hırsından kaynaklanıyor.Hatta köyde akıllı kadınlar erkeklerini daha çok çalıştırıyor.Bence bu konuda pek eşitsizlik yok gibi.

Ali Galip
İletişim:

Mesaj gönderen Ali Galip »

Ümit Bey-Hanım,
Belkide kadın düşmanı gibi gördüğünüz, ancak güzel köyümüzün en fedakar ve çalışkan kadınlarından biri tarafından okutulmasınında nedeniyle, cingitimizdeki analarımızın haklarının ödenemez ve değerlerinin ölçülemez olduğunun farkında olan birisi olarak ben; bölücülük kelimesinin muhakak ki konuya göre ağır olduğunu, hatta alakası olmayan gelişigüzel olarak kullanılmış bir sözcük olarak, başlığımızla ilgili hiçbir gerçeği ifade etmediğini söylemek istiyorum.
Sunduğunuz bilgiler son derece ciddi istatistikleri içererek bizi aydınlatıyor. Bütün dünyanın sorunu, insanoğlunun dünyada yayılmaya başlamasından beri var olan ve herkesin biraz olsun farkında olduğu bu konuyu sizin kadar araştırmadım. İstatistiklerin hepside yerden göğe kadar doğru olabilir. Olaya genel olarak baktığınızda büyük bir sorun olduğu kesin. Ancak bana göre; Türk kadınını dünya kadınından, karadeniz kadınını Türk kadınından, Cingit kadınını da Karadeniz kadınından ayrı olarak ele almamız gerek. Çünkü hepsinin yaşam tarzı, geçinme şekli, kültür ve anlayışları, sahip oldukları bir çok şey birbirinden farklı. İlk olarak, Cingit köyünde okuma yazma oranı, yüce devletimizin köyümüzde açmış olduğu okul sayesinde diğer köylere nazaran fazladır. Hepimizin anne ve babaları okuma ve yazmayı bilip en azından ilk okul mezunundur. İkincisi, köyümüzde 15-25 arası bayanlarımızın çay alma oranı köy içindeki nüfuslarına nazaran hiç yok diyebileceğimiz kadar azdır ve hepside okumaktadır. Üçüncüsü, köyümüz kışın %100 göç vermektedir ki, erkeklerin büyük çoğunluğu yaza göre çok uzun olan üç mevsimlik bu süreyi çalışarak geçirmektedir. Dördüncü olarak, Dünyanın hiçbir kadınına benzemeyen karadeniz kadını ve onun bir parçası olan zeki, çok çalışkan çalışmaktan asla ezilmek olarak bahsetmeyecek kadar fedakar, evinin bütçesine katkıda bulunarak, eş ve çocuklarına her koşulda destek olan cingit kadını, kendini asla ezdirmeyecek kadar da cesurdur. Beşinci olarak, az olduğunu kabul etsek bile yine de çay alım yerlerine bakıldığında azımsanmıyacak kadar cingit erkeğinin buralarda nekadar değerli olduklarının farkında oldukları ( belli etmeselerde) eşlerine yardımcı olarak onları yalnız bırakmadıklarını görürüz. Altıncısı, babalarımızın büyük kısmı ilk okuldan sonra ''12-13'' yaşlarıda gurbete gidip cocuk yaşta ağır yükler altına girerek, kendilerinden büyük sorumluluklar üstlenmişlerdir. Annelerimiz ise bir okadar zor denilebilecek köyde ki tarım işleri ile uğraşmışlardır. Ve küçümsediğiniz doğanın adaleti ve yaşamın kuralları hiçkimse farkında olmadan iki ayrı cinsin uzmanlık alanını belirlemiştir. Eğer dikkatlice gözlemlerseniz, erkeklerimiz yüksek bir oranla kadınlarımıza nazaran çok daha yavaş çay alabilirler. Yine bir çok erkek eşlerinden daha ağır bir yükü kaldırmayı başaramaz. Çay bohçasının bağlanıp sırtta yük olarak kurulması dahi bu işte ustalaşmış cingit kadının sahip olduğu çok ayrı bir tecrübe gerektirmektedir. Buna karşılık olarakta hiçbir cingit kadının eşleri gibi garsonluk, fırıncılık, pastanecilik, şöförlük vs. yapabileceği idda edilemez. Ayrıca Doğanın parçası olarak yaşamıın bizim farkına bile varmadan yaptığı inanılmaz görev paylaşımını değiştirmek için zaman harcamak gereksiz olur ve hiçbirşeyi daha iyiye götürmez.
Değerli dostum, asla inkar edmeyeceğin ve kaçamayacağın doğanın kanunları, sen istemesende işleyecektir. Kadınlar doğum yapar, erkekler kadınlara göre yaratılış itibariyle daha güçlüdür, farklı cinsiyetler farklı organlar içerir vs.vs...... gibi kuralları malesef değiştiremezsin ve bunlarda takdir edersinki insan oğlunun yaşam tarzına etki eder.Tabiki hayvanlar gibi sadece içgüdülerimize göre yaşayamayız. Medeniyet mutlaka zamanla gerektiğince kurallara müdahale etti, etmeli ve edecek.Ancak bütün insanıyla doğa harikası cingitin yarattığı kurallar, senin iddia ettiğin, dünya için gerçekten gerekli medeniyet kuralından daha medeni, uyumlu ve dengeli. Çünkü doğal, çünkü güzel köyümün insanlarının ruhunu taşıyor.
CİNGİT KADINI KİMSE TARAFINDAN EZİLMEDİ, EZİLMEZ, EZİLEMEZ ve BUNADA MÜSADE ETMEZ.
CİNGİT ERKEĞİ ZATEN BİR CİNGİT ANASININ EVLADI OLARAK COCUKLARINI YETİŞTİREN, AİLESİNE HER ZAMAN VE HER KOŞULDA DESTEK OLAN KADININI ASLA EZMEZ, ONA HER DAİM SAHİP ÇIKAR.

siçanoğlu

Mesaj gönderen siçanoğlu »

Kadınların çalışıp erkeklerin kahvede oturduğu sözü bizim köy için geçerliliği yoktur.Yazın köye çay mevsiminde geldiğinizde biraz dikkatle gözlemleyin bunu çok kolaylıkla görürsünüz.

Fahriye Ferah Bilge

Mesaj gönderen Fahriye Ferah Bilge »

Şimdi durum eskiye göre daha iyi benim bilmem mümkün değil (yaşım itibariyle) ama eskiden kadınlar şimdiye göre çok daha fazla çalışıyorlarmış.İşte bir kadının günlük yaptığı işler:
Sabah 5-6 gibi kalk inekleri (en az 3) sağ,kahvaltı hazırla milleti doyur , git bahçeye çay topla arada eve gel öğle yemeğini hazırla gene milleti doyur ineklerle ilgilen tekrar bahçeye topladığın çayları sırtında taşı git sat ertesi gün için tekrar çay topla eve git gene aynı yemekler ahır işleri onları yap evin diğer işlerini hallet çocukları yatır saat 1'i çoktan geçmiştir.Ertesi gün aynı işlere devam.Bu arada evin erkeği nerde sabah en erken 9'da kalk kahvaltı hazır temiz kıyafetler hazır hava da bugün pek sıcakmış bahçede çalışılmaz en iyisi kahveye gidip okeye dördüncü olmak.Tabii her aile böyleydi diye kesin bir çizgi çizmek anlamsız olur ama genel durum bu şekilde imiş.Şimdi bu kadar değil erkekleri bahçede çalışırken görebiliyoruz ama hala kadınların daha fazla çalıştığına inanıyorum.Karadeniz kadınının fedakarlığına, çalışkanlığa söz söylenebileceğini sanmıyorum.Kendi çalıştığım yere bile başlarken Rize adını verince tamam başla işe sen çalışkansındır denildi daha ne olsun adımız çıkmış bir kere :wink:
Bu arada geleneksel yemeğimiz muhlama neden bu kadar pratik, çabuk hazırlanabilen bir yemek acaba bunun kadınların bahçe vb. işlerde gereğinden fazla çalışıyor olmasıyla ne derece bağlantısı vardır.Dışarda o kadar iş yapınca evde ancak 5 dk hazırlanabilecek bir yemek yapabiliyorsun :wink:

safak

Mesaj gönderen safak »

kuzen yasa yani biz uzaklarda turk dadinlarinin hakkini arayamiyoruz bari siz yapin nedenmis kadinlar koyde calisip erkekler kahvede oturuyor . bu su andaki genclere ait olmayan bir durumdur umarim cunke ben buyurken ben annem babaannem calisirdik dedem kahveye giderdi. gencler artik hersey deyisti nasil ekonomi bozuk oldugu icin bay ve bayan sehirlerde calisiyorlarsa koylerdede calismak zorundadirlar ve eve gidip cocuklara bile yardim etmek zorundasiniz erkekler kusura bakmayin baska turle evliliker yurumez belkide oyuzden turkiyede bosanma yuzdesi fazlalandi kusura bakmayin turkcem o kadar iyi deyildir herkeze selamlar :) :)