Çingit Köyü Müzesi Kurulabilir mi?

Atalarımız kim? Çingit'te yaşam, ekonomik durum, sosyal faaliyetler.
# note : you may change(600px) to whatever you want
Ümit Ferahzade
İletişim:

Çingit Köyü Müzesi Kurulabilir mi?

Mesaj gönderen Ümit Ferahzade »

Eskiden günümüze kadar kullanılmış tarım araçları, bölgenin kültür özelliklerini yansıtan materyaller bir araya toplanarak bir müze ev kurulabilir mi? Bence konuyla ilgili olarak yüzlece binlerce küçük-büyük parça bulmak mümkündür.
En son Ümit Ferahzade tarafından 28 Nis 2006 07:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Ali Galip
İletişim:

Re: ÇİNGİT MÜZESİ KURULSUN MU?

Mesaj gönderen Ali Galip »

Fazla abartılı ve masraflı olmayacak, müze benzeri, köyümüzü ziyaret edenlere gösterebilceğimiz, ufak bir oda düzenleyebiliriz. Köyümüzde bom boş duran devlet binaları var. Örneğin okulun bir bölümü müze bir bölümüde kütüphane olarak kullanılabilir.

Ümit Ferahzade
İletişim:

İyi dedin Ali Galip kardeş, neden olmasın? Güzel, basit, sade bir dekorasyonla hiç de para gerektirmeyecek şeylerdir bunlar. Samanlardan bile dekor yapılabilir. Herkesin ahırından, evinden üç beş parça bir şey çıkar oraya konulacak. Civar köylerden gelirler eğlence olsun diye. Gençler tanışır kaynaşır..

Mesela ben oraya gazla çalışan bir fener verebilirim. Hani şu tenekeden yapılan, leyimle kaynatılan, etrafı camla kaplı fenerler var ya.... işte onlardan....... Eski çay makasları, köse taşları, değirmen malzemeleri, bozulmuş ağaç motorları, oraklar v.s v.s Bu saydığım malzemeler yakın bir gelecekte kaybolup gidecektir..... Şimdiden korumak lazım... Kaç kişinin elinde bendeki fenerden var ya da kaç kişinin arılığında kara kovan var... Çürüyüp gidince kim yapacak ustası bulunacak mı? Öküz arabaları kaldı mı orada? Peki ya karasaban bulunur mu oralarda?

İstanbul'da Koç müzesini bir gezin bizim ''hadi be bu da koyulur mu müzeye?'' diyeceğimiz onlarca parçayı müzeye koyduğunu göreceksiniz. Bir an durup düşündüğünüzde ''İyi ama bu aletin tarihi bu'' diyorsunuz.

Adamın ne derece önemli iş yaptığını anlıyorsunuz. Kültür tarihçiliğinin altında böyle basit yaklaşımlar yatıyor. Birikiyor birikiyor ortaya parayla alamayacağınız değerler çıkıyor. Sakın ola bakır kapkacağı hurdacılara verip yerine alüminyum tencere almayasınız. :lol: :lol:

Yılmaz Seferoğlu

Mesaj gönderen Yılmaz Seferoğlu »

Bunun ilk örneğini ben askerlik yaptığım balıkesirde TAHTAKUŞLAR köyünde gördüm. Bizim köydeki okul binası kadar büyüklükte şirin bir müze tamda hatırlayamıyorum. Ama bu müze için köye çok turist gidiyordu. http://www.denizce.com/tahtakuslarmuzesi.asp adresinden ayrıntılı bir inceleme yapabilirisiniz.
Resim
TAHTAKUŞLAR ETNOGRAFYA GALERİSİ
Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan 130 haneli 600 nüfuslu şirin Tahtakuşlar Köyü, 1991 yılında açılan Türkiye’nin ilk özel Etnografya Müzesi (Galerisi) ile 1992 yılında açılan ve Türkiye’de ilk kez bir köyde kurulan sanat galerisini barındırıyor. Alibey Kudar ve ailesinin çabalarıyla kurulan Galeri, yasal nedenlerden dolayı Müze olarak adlandırılmasa da Birleşmiş Milletler’in 1994 UNESCO Ödülü’ne layık bulunmuş. Etnografya galerisinde Orta Asya'dan Türkiye'ye göç eden Konar - Göçer Türk Boylarinin ilginç ve özgün kültür varliklari, giyim, ev esyalari, aletleri, halilari ve çadirlari, sanat galerisinde her tür sanaf yapitlari yil boyunca sergilenmektedir.

yunus

Mesaj gönderen yunus »

bence bu konu hayata geçebilirse harika olur ama büyüklerin ve köy idareceilerinin ön ayak olması lazım hele birde ilerde turizmin dahada gelişeceğini düşünürsek muhakkak bir şeyler yapmak lazım çünkü köyümüz yeteri kadar geri kaldı diye düşünüyorum sadece müze olarak değil tanıtmak için ne gerekiyorsa yapmak lazım
çünkü sonunda çok kişinin döneceği yer orası ama ölü ama canlı

Ümit Ferahzade
İletişim:

Verdiğin linki gezdim. Köylüler bence çok güzel bir mekan yapmışlar. Aynı mekan Çingit için de düzenlenebilir. Ancak bizim köyümüz kışın boşalan bir köy olduğundan dolayı konulan malzemeler çalınabilir. Köyümüzde kışın insan yok Tahtakuşlar köyünde böyle bir sorun yok gibi.... Bir köy için insansızlık ne kötü bir durum lakin yapacak bir şey yok gibi duruyor............ Turist ziyareti konusunda ise orası zaten bir tatil beldesi sanıyorum dolayısıyla güneş için gelenler orayı da ziyaret ediyorlar olsa gerek..... Bu olmusuzluklara rağmen Çingit'te küçük bir köşe, mekan düzenlenebilir diye de düşünmekten kendimi alamıyorum.........

crazycocuk

Mesaj gönderen crazycocuk »

güsel bi yermiş