Çingit Köy Camisinin Yapım Yılı Nedir Kimler İmamlık Yapmış?

Atalarımız kim? Çingit'te yaşam, ekonomik durum, sosyal faaliyetler.
# note : you may change(600px) to whatever you want
Ümit Ferahzade
İletişim:

Çingit Köy Camisinin Yapım Yılı Nedir Kimler İmamlık Yapmış?

Mesaj gönderen Ümit Ferahzade »

Çingit köyündeki camiyi kim, ne zaman yapmış? Bu zamana kadar kimler imam olarak görev almıştır?

Resim

siçanoğlu

Mesaj gönderen siçanoğlu »

Biu konuda kesin bilgiye sahip değilim .ANCAK 300 YIL OLMALI

muchki

Mesaj gönderen muchki »

Ali abi caminin 300 yıllık olması mimari görünümü açısından sanırım mümkün değil gibi. Senin bahsettiğin şuan ki camimidir? Eğer değilse köyde eskiden başka bir yerde cami varmıydı merak ettim.

siçanoğlu

Mesaj gönderen siçanoğlu »

Şu anki görünümü değil.caminin içine girince girişte bir mihrap vardır.bugünkü namaz kılınan yer daha sonra yapılmıştır.hele bugünkü görünümü yanlış hatırlamıyorsam 1980 li yılların başında [afetten önce]tamir edildi.caminin bizim dedelerimiz tara fından yaptırıldığını biliyorum. hatta taş köprününde çocuğu olmayan medet ağa tarafından yaptırıldığını rahmetli mehmet ağanın ali amcadan duymuştum.

yseferoglu
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen yseferoglu »

Sanırım caminin ilk yapım tarihi 1815 yılına uzanıyor. resimde görüldüğü gibi yapım yılına 1230 yazılmış. buna 585 ekledikmi miladi yıla göre 1815 senesinde yapıldığı anlaşılıyor. buda cingit camisinin 191 yıllık olduğu sonucu ortaya çıkarır. Bu söylediklerim caminin ilk yapılış tarihidir. Şu anki bina hakkında bilgim yok.
Miladi ve Hicri yılları arasındaki farkı
http://prayer.al-islam.com/convert.asp?l=trk adresinden yapabilirsiniz.
Resim

mustafaferah53

Mesaj gönderen mustafaferah53 »

Çingit camisine gelince.daha evvelki cami Fevzi ferahzade dedemin bana dediğine göre.Kırazın sırtı dediğimiz yerde şemsuddin amcanın teleferiğinin bıraz üstünde imiş ve bir ufak afet olmuş ve aynen şimdiki yerine monte etmişler.caminin yüzüne konan taş caminin deyil ve onu arifin cemalettin(MUHAMMET)amca yazdırarak oraya koydu..MUSTAFA FERAH uğrak