Çingit Ne Zaman Uğrak Oldu?

Atalarımız kim? Çingit'te yaşam, ekonomik durum, sosyal faaliyetler.
# note : you may change( 600px) to whatever you want
iskenaf
İletişim:

Çingit Ne Zaman Uğrak Oldu?

Mesaj gönderen iskenaf » 24 Nis 2006 00:31

Çingit köyünün adı ne zaman hangi tarihte değiştirildi?

Pietas Fides

Mesaj gönderen Pietas Fides » 27 Ara 2006 12:50

Onun değiştirme tarihini, tarih bilmeyen yada tarih çarpıtıcılar iyi biliyordur.Bir araştırmacının değindiği gibi uğrak ve çingit Karahanlılar devleti döneminde o halkın iki boyu'nun,budununun adları.
Kökenine bakarsanız;Uğrak türkçe'de ;Çingit türkçe değil bu ırkçı kafalara göre...Ama başarılı olamadıklarını sitenin adı kanıtlıyor Çingit.com olarak...
Bunu yine bilse bilse marmaris'de kartpostallara bakarak resim yaptığını sanan ressam bilir yinede.Döneminde üniversitede aydın bırakmadı kovmadık,soruşturmaya uğratmadık....Onlar adına çok konuştu.
Belki ayrı bir başlık ve araştırma konusu ama değineyim:Kaçkar dağlarının adı Kaşgar'dan gelmiş olmasın?Karahanlılar ve selçuklular aynı dönemde ve türklerin aydınlanmada en ileride olduğu dönemleri bu dönem.Kaşgarlı mahmut'da türk dilini sözlük ve sözcüklerle
kitaplaştırmış dönemin aydını,bilgini...
Bu konuda bilgisi olan varmı?
Sevgi ve selam ile..

tevrat

Bence köyün adı Çingit olarak kalmalı

Mesaj gönderen tevrat » 07 Oca 2007 12:02

Karahanlıları kuran üç Türk boyu Karluk.yağma ve Çiğil boylarıdır.Çingitle belki ama ve Uğrakla pek alakası olduğunu sanmıyorum.Uğrak adının konmasının nedeni eskiden Çamlıhemşin'e giden yol bizim köyden geçiyordu ve insanlar köyde mola veriyorlardı yani köye uğramadan geçmiyorlardı. Bence bu yüzde uğranılan yer manasında Uğrak denmiştir. Çingit adı ile ilgili ise birkaç rivayet var.
Ama şunu bilmeliyiz ki herkes hangi köydensin dendiğinde Çingitliyim demeli ve bu adı taşımalıyız.Sonuçta Uğrak sonradan uydurma bir isim nede olsa...

Pietas Fides

Mesaj gönderen Pietas Fides » 07 Oca 2007 18:19

Bu tezi size,benden bir yıl önce 'Türklerin yönetim yapısı'tezi için alan bir arkadaşımın sayesinde ,size Yusuf Has Hacip'in 'Kutad-gu Bilig'(Mutluluk veren bilgi)adlı eserinden sayfa numarasıylada aktarabilecektim ama; elimde Doç.Dr.Reşat GENÇ'in Kültür bakanlığı yayınlarından çıkan KARAHANLI DEVLET TEŞKİLATI adlı kitap var .Geçmişte sahaflardan aldığım.O kitaptan aktarayım.
Eserinin Askeri teşkilat bölümünde :Devlete tabi,Çiğil,Karluk,Uğrak vb.Türk teşekküllerinden bahseder.sh.282,283.Yine kitabın 295,296 sahifelerinde Kaşgarlı Mahmut'un kitabından alıntıyıda aktarır.Buna göre:Karahanlı-Uygur sınır bölgesinde yaşadıklarını bildiğimiz UĞRAK'lar
Uygurlara karşı savaşta Karahanlılar ordusunda yer almışlardı diye de
geçer.sh296..Yine aynı kitapta 'Karahanlı devletinin hakim olduğu bölgelerde yaşayan yağma(Yağmak,akmak...),Karluk,Çiğil,Uğrak ve Tuhsi gibi
Türk kavimleri olduğundan şüphe yoktur'der sh.41.
Kaçkar dağlarının adı nereden geliyor acaba? diye not düşmüştüm.Burada kitapta 43.sahifede bir cümle şöyle geçiyor:'
Ancak,Buğra Han Harun burada uzun süre kalamadı.Hastalığı sebebiyle şehri terketti ve Kaşgar'a dönerken Koçgar-başı'nda öldü'..
Tevrat arkadaş;İşte bu cümleyle'de,sizin; 'uğra'madan',benim 'kaçkar adının nereden gelme'sine yanıt'ı yinede (en doğru biçimde) sanırım bilim verir.Onun karşılığıda Osmanlı,Selçuklu arşivlerinde vardır..
Bir gerçek var:o da şu ki;bizlerden önce buralar Hemşin'liler ve Laz'lar için de yurt imiş...
İsim değişikliğide sanırım, (buradan okuduğum ,öğrendiğimce) 1910 yılında(osmanlı dönemi) Uğrak olmuş.
Babam yaşasa idi bugün 80 yaşını geçmiş olacaktı. Söz köyünden ve geçmişten açılınca;'Bize köyde Veziroğulları derler, büyüklerimden duymuştum böyle bir geçmişimiz varmış' derdi.
Bana bu köyün adına ne demeli ? derseniz:Babam gibi,sadece ÇİNGİT !derim. :))

Sevgi ve Selam ile...