Çingit'e Mektup (2)

Köyümüz, Yaylalarımız ile ilgili anıları, makaleleri, şiveleri, ve deyimleri paylaşabilirsiniz.
# note : you may change( 600px) to whatever you want
kalemkar

Çingit'e Mektup (2)

Mesaj gönderen kalemkar » 17 May 2009 02:35

Aziz ÇİNGİTİM, eski günlerindeki gibi olmasa da kışa göre daha şen günlerine kavuşmaya başladın. Çay toplanma zamanının yaklaşmasıyla birlikte birçok ocağından yeniden duman tütmeye başlamıştır. Evet , bugünlerde gelenler , dönmek için geliyorlar. Fakat biliyorum ki sen , her evladına esirgemeden engin dünyanın kapılarını açıyorsun.
ÇİNGİTİM, ne yazık ki uzun zamandır sana gelenler, maddi anlamda senden bir şeyler alabilmenin derdinde. Oysa senin bizlere verebileceğin manevi zenginlikten başka servetin yok. Manevi zenginliğinin de taliplisi yok. Senin zenginliğinin farkında olanlar , hatıralarıyla birlikte sahneden çekilp gidiyorlar.
40 yıl önceki evlerin hepsi birer sanat harikası, mimari abidesiydi. Mualesef onların çoğunu koruyamadık. Birçoğunun ocaklığı bile kayboldu. Oysa bırakın bir evi , duvardaki bir taşın bile ; bir tarihi, bir hikayesi ve belki binlerce hatırası vardır.
Ümit ediyorum , senin evlatlarından " Ben , Çingit için ne yapabilirim" diyenler de vardır. Dilerim Senin için birşeyler yapma arzusunda olanlar bir araya gelir ve bütün Çingitlilerin desteğini celbedecek projeler üretebilirler. Sevgili Çingit ; aksi halde bu tahribat böyle devam ederse , Türkiyemizin her tarafına yayılmış çirkin kasabalardan farkın kalmayacak.
Şimdi Çingitimizde olanlara, gurbet de olup da Çİngitimize hasret duyanlara , Mektebun duzinde "kenluği veya ateşluği" oynadığımız arkadaşlara, ve mektepten sonra bir daha hiç göremediğim ağabeyi , abla ve kardeşlerime selamlar sevgiler...