Köydeki Bir Konakta Bulunan Gizli Tüneli Bilen Varmı?

Forumda olmayan konular hakkındaki düşüncelerinizi yazıp ekleyebilirsiniz.
# note : you may change(600px) to whatever you want
yunus Özel

Köydeki Bir Konakta Bulunan Gizli Tüneli Bilen Varmı?

Mesaj gönderen yunus Özel »

Ben bi yerden bizim köyde konaklardan birinde bir tünel olduğunu öğrendim aslı varmı diye araştırdım ve heryerde aynı sonuç Cimil derebeyi Süleyman Ağadan kaçan AKBUCAK drebeyi Halit Ağa köyümüzde saklanırken Süleyman Ağanın adamlarının geldiğini öğrenince Çingit köyünde kaldığı konağın gizli geçitinden kaçarak kurtuluyor
bu tüneli duyan bilen varmı
herkes araştırırsa köyümüz için bi turizm kapısı olabilir nasıl turist çekebiliriz diye düşündüğümüz bu günlerde ilaç olur valla

pasifik

Mesaj gönderen pasifik »

merhaba,bu konuda bir kaç kulaktan dolma bilgim var.dedemin (aliyan muhammed allah rahmet eylesin)anlattığına göre :momudan kapısından
şabanın düzine gizli bir tünelin olduğu bu tünelin idam mahkumlarını
idam yerine götürmek için kullanıldığı,şabanın düzinde mahkeme kurulduğu ve idam cezalarının burada gerçekleştiği ,dedem çocukken
anlatılırmış.bu konuda daha detaylı bilgiyi hacıkasımın emine hala bilebilir
diye düşünüyorum.herkese selam olsun.

yunus Özel

konaktaki tünel

pasifik kardeşim saolasın ama sağlam bilgilere ulaşmamız lazım
o tünel bence bi hikaye deil ve bizim köye lazım eğer dediğin mesafedeyse bayağı bir turistik yapılabilir tabii yağmurlarda kopmadıysa oralar ama momudaaan kapısandan geçemez bence arada iki tane ırmak var hacı kasımın emine hala bilirmiki ve en çok kime yakındır bu emine halamız yada babaannemiz

Ersin

Mesaj gönderen Ersin »

Senelerdir aynı hikaye.He var tünel. taş köprünün bi taşının altında da altınlar varmış hadi koşun. ayrıca Arifun Duriye'nin evinin altından da metro geçiyo Ankara'ya belleeeşş

yunus Özel

'Ersin arkadaşım demişki: Senelerdir aynı hikaye.He var tünel. taş köprünün bi taşının altında da altınlar varmış hadi koşun. ayrıca Arifun Duriye'nin evinin altından da metro geçiyo Ankara'ya belleeeşş

arkadaş bizde bir hikayenin peşinde gidiyoruz zaten köyümüzü yazılan en güzel hikaye idrak edebiliyorsan yaz bu tünelin çingite neler katacağını hayal bile edemeyen insanların olmasına ve bukadar duyarsız insanların bizim köyden çıkmasına üzüldüm insanlar tek taşın peşinde koşarken neyse sen zaten anlayamazsın bence çay tv de bir program vardı veysel atacan bizim köydeki mezar taşlarını araştırırken oraların halini görünce yazık dedi bukadar önem veriyoruz geçmişimize aynen katılmamak mümkünmü?!!!

Ersin

Mesaj gönderen Ersin »

Türkiye'de 50 tane yer var böyle gizli tünel yada bu tür yerler cingite göre kat kat güzel gelecek turist bizim tünelemi bakıcak.iki tane taş var bizim köyde onamı bakıcak binlercesi var tükiyede.ayrıca duyarsızım çok da mutluyum.Boş ver hikaye peşinde koşmayı gerçek sorunlarımız gir istersen. yola çare bulunsun yaz bunu tünelden daha iyi. yazın köyümüzün zengin cimrilerinden nasıl para koparıp bi dozer getirr yüzeceğimiz yeri actırırız ağaçları kesenleri niye ihbar etmiyoruz bunları yaz sonra tüneli buluruz.

yseferoglu
Site Admin
İletişim:

Çingit / Mermanat tüneli

Mesaj gönderen yseferoglu »

http://www.cingit.com/koytarihi/ bölümünde bu konuya benzer bir bölüm var.

CİMİL derebeyi, Kumbasaroğlu Süleyman Ağa ve anlaşma sağladığı Hemşin kazasında oturan Zuga Ortaköy derebeyi Halit Ağa öldürmek için Mermanat derebeyi Alper-i Efendi ve kardeşinin kaldığı konağı ateşe verirler, fakat Derebeyi ve kardeşi konağın altında bulunan bir dehlizden kaçmışlar. Bu Dehliz Mermanat derebeyinin o zamanki konağında bulunuyor ve çingitemi çıkıyor yoksa başka bi yeremi bilinmiyor.

yunus Özel

ersin kardeşim tamam tr nin bir çok yerinde var ama sence niye hala araştırılmakta mesela mardinde yeni bir yer bulunca adamlar hemen reklama giriyolar bir tespitinde haklısın köyü herkes muhabbet sırasında sahipleniyor ama icraata gelince orda yaşayan 5-10 kişiden başka bi şey yapan yok ama benim izlenimlerim şu anda alternatif turizm yeri olarak görünen karadeniz bölgesi bölgesi yakın zamanda 1 nci tercih olacak olan turizm bölgesi olacak şu anda ankaradan oraya yatıtım yapmaya hazırlana sayısız büyük firmalar var ve biz oaray sadece turist olarak gitmeyelim ayderliler gibi olmayalım diye araştırıyorum ayrıca senin duyarsız olman bununlada mutluluk duyman ilginç ağaçlar zaten yeniden büyüyor ama duyarsızlık içinde bir yara olarak kalır hem köyün önceki haline dönmesi ve köy halkının kadastro geldiği zaman buralar benimdi diyebilmesi için bi şeyler yapması lazım betonlaşmaya çare bulmak daha önemli gerçi yakın zamanda değil ağaç kesmek çivi bile çakamayacağız sevgiler Yılmaz kardeşim bu arada saol ama o yazının detayını araştırdığımda mermenattaki bir konaktan değil çingitteki bir konağın gizli geçidinden kaçıyo ama tekrar oraya geliyo diye ayzıyor ama dediğim gibi bunlarda halktan alınan hikayelerle yazılan bilgiler biz canlı araştırma yapmaya yönelelim bence bu yaz köydeki her konağa ziyerete gideceğiz:)