Tapu, Kadastro, Uğrak Kültür Derneği

Forumda olmayan konular hakkındaki düşüncelerinizi yazıp ekleyebilirsiniz.
# note : you may change(600px) to whatever you want
yseferoglu
Site Admin
İletişim:

Tapu, Kadastro, Uğrak Kültür Derneği

Mesaj gönderen yseferoglu »

İGİT/ 05/03/2007 19:27
MERHABA köyümüzdeki ve çevre köylerdeki tapulama çalışmaları hakkında bildiklerini insanlar ve şeçilmiş olan köy temsilcileri elektronik ortamda köylerinden uzak kalmak zorunda olan insanları neden bilgilendirmiyorlar.
Ne verirlerse onumu alacağız yoksa yoksa dedelerimizden kalan arazilerimizi kendi yaşattığımız ağaçları savunmak için yapabileceğimiz birşeyler varmı.
Gelecekte bizden alınan araziler israillilere peşkeş şeklinde satılırsa hangimizin ekonomisi o insanlarla savaşmaya uygun.
Üç beş kişi ile değil gelin beraber savunalım ondan sonra kurulduğuna sevindiğimiz bir sitemiz değil köyümüz bile kalmadı demeyelim.
LÜTFEN BİRAZ SAĞDUYU.

halil akbin/izmir 05/03/2007 23:21
igit rumuzlu arkadaş kimse çok önemli bir konuya temas etmiş türkiyenin diğer
bölgelerinde devlet arazileri işgal edilirken bizim bölgemizde kendimize ait arazilere sahip çıkamıyoruz gibi geliyor bana türkiyede ne orman arazilerinin kimlere peşkeş çekildiğini herkes biliyordur herhalde
yarın öbürgün bize tapusunu vermeyip o arazileri başkalarının almayacağı ne malum aslında bu konuda hiçbirimiz hiçbirşey yapmıyoruz
bu konuda kanuni yollardan yapılacak birşeyler olması lazım yol gösterecek birileriyokmudur biz bukadar acizmiyiz iş işten geçtikten sonra ah vah edeceğiz bukonuda kesinlikle duyarlı olmamız lazım bugün biz birşey yapmassak yarın çocuklarımıztorunlarımız işişten geçtiği için hiç birşey yapamayacak kanuni yollardanyapabılecek nevarsa yapalım sesimizi duyurmamız lazım herkese sevgiler

ali ferah/aksaray 06/03/2007 10:29
kadastrolama ile ilgili olarak çok fazla birşey bilmiyorum ancak geçmiş yıllarada bir öğrenci velimizden öğrendiklerimi sizlarle paylaşayım.
tapu hakkı veya miras hakkı hiçbir şekilde gasp edilemez.kadastrolama yapıldıktan sonra 10 yıl süreyle mahkemelere itiraz hakkına sahibiz.şu an tapulama ,zilliyet[araziyi belirli bir süre kullanan]hakkına göre yapılacak.buna göre arazileri kullananlar mevcut tapularını alcaklar.ancak birçok yer [özellikle içkabadakiler]orman arazisi diye hazine arazisi olacak.benim hatırladığım 1970 li yıllarda buarazilerin vergilerini köylüler ödüyorlardı.buradan yola çıkılarak itiraz edilebilir.igit arkadaşın söylediği tehlikeyi gerçekten çok önemli.şu anki özelleştirmelere bakarak ilerde ben yaptım oldu mantığı ile buarazilerin çokt uluslu sermayenini eline geçmesini engelleyemeyebiliriz.şimdidin tedbir almak hem daha uzuz ve kolay.bu konuyu açan arkadaşlara teşekürler.konunun hukukçulara danışılarak tartışılması daha doğru olocaktır
tüm köy halkının birlitkte hareket etmesini sağlamak lazım.yoksa çok geç kalabiliriz

soru/ 06/03/2007 23:48
Sevgili arkadaşlar bi zamanlar köyümüzün derneği vardı, şu an nerde bu dernek bilen var mı? Sanırım bu konu ile ilgili gerekli bilgi akışını ve alış verişini organize etmek en azından insanları bi arya toplayıp fikir alış verişi yapılacak bi oluşumdur derneğimiz ama derneğimiz sanırım uzun zamandır faal değil, beni bu konuda aydınlatabilecek birileri varmı...?

köyden biri/ankara 07/03/2007 08:43
köy derneği faalıyete geçmelı birlık olmamız lazım

tevrat/ 07/03/2007 16:46
Meleskur Köyünden bu tip yerlere tapu almak isteyenler mahkemeye başvurdusalarda hepsi kaybettiler.hatta 6 milyara kadar ceza alanlarda oldu.Yani Melesku Köyü'nde tapu işlemi daha önce yapıldığı için o köydekilere söylemeden mahkemeye başvurmayın.Velhasıl, pirince giderken bulgurdan da olmayın..

cingitli/ 07/03/2007 20:33
Kimse hakkını aradığı için ceza almaz. 6 milyara kadar ceza aldılar meselesi bence palavra.

maksut kocaman/ankara 07/03/2007 22:27
5 aydır siteyi izlemekteyım köyün böyle bir sitesi olması güzel tabii ama köyle ilgili daha derin bilgisi olanlar henuz siteye yazmaya ya alışamadı yada henuz insanların böyle alışkanlıkları yok oda doğal bende 5 aydır izlememe rağmen henuz nokta virgülü beceremiyorum.gelelım köyle ilgili önemli konulara mesala dernek deniyor birlik deniyor sadece deniyor icraat yok köy arazilerinin tapulanması gerçekten çok önemli örneğin yanıbaşımızda meleskur ve mermenatın tapu işlemleri kısmende olsa gerçekleşti bizim önümüzde bunlar örnek.bölgemiz insanı göçebe değil bu bölgeye geldiğimiz günden beri bu arazilerde ikamet ediyoruz.bizim arazilerimiz devlet arazisini işgal edilerek kazanılmış değil.yerleşik düzen içinde düzenli şekilde tapulanmış arazilerdır kimi araziler satın alınmış para ödenmiş satış senetleri var.buna rağmen bugün tapulama sistemi bizlerin elindeki tapuları geçerli saymıyor.ama kimse bu tapuların geçıp geçmediğini bilmiyoruz pek araştıranda yok bildiğim kadarıyla ama bildiğim bazı örnekler var.meleskurdan ahmet pirim 8 tapusunun 1 ini kazandı 7 sini kaybetti ve 7 milyar 300 milyon dava kaybetme mahkeme masrafı geldi maliye bunu tahsil ediyor buna benzer birsürü örnek var.demekki önümüzde ulaşabileceğimiz bilgiler var ozaman herkes kendinde bıraz sorumluluk duyması gerekyiğine inanıyorum dernekmi olur birlikmi olur zaman geçırmeden biraraya gelıp nasıl bir yol tutacağımıza karar verelim.yoksa gelecekte torunlarımız antalyaya tatile gider gibi memlekete tatile gidecekler.herkesin bu konu ile ilgili sorumluluk alması gerektiğini düşünüyorum.herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum.hoşçakalın???????????

tevrat/ 07/03/2007 23:07
Adını Çingitli yazan şahıs. Maksut abinin yazdıklarını oku ve anlamaya çalış.Benim dediğim mi palavra yoksa, deve kuşu misali başını kuma sokup bir şeyleri bilmeden senin atıp tuttuklarınmı palavra bir karar ver! bi zahmet.....

halil akbin/izmir 08/03/2007 00:41
herkese merhaba bu tapu kadastro işini anlaşılan bizim köylüler ya ciddiye almıyor yada hiç kimsenin umurunda değil çünkü bu konuda yorum yapacakfikir verecekbelki yol gösterecek öncü olacak insanlarımızın olduğunu düşünuyordum ama bu insanlardan hiç ses yok arkadaşlar yapabileceğimiz hiç birşey yokmu
meleskurlular mahkemeyi kaybetmişdoğrudur ama kanunlarda bisürü boşluklar var onların kaybettikleri yoldan değilde değişikyoldangidersek belki biz kazanırız bunları hukukçulara sorma ve araştırmakta fayda var bunları biz hep kahvede tartışırız çünkü bizim bende dahil kahve edebiyatımız çok iyi ama icraata gelince hiç birşey yapmıyoruzinanın işim icabı brokratlarla turizmcilerle konuşuyorum değil türkiyenin bütün dünyanın gözü karadenizde enazından oarazilerin üstkullanım hakkını almak için uğraşıyorlar lütfen biraz sağduyulu davranalım kesinolan tekşey var şimdi susup sonra ahvah edeceğiz okadar kolay teslim olmayalım derneğe sıra gelince dernek böyle günlerde lazım beyler bidönem bende yaptım odönemdekıler kendileri bilir ben onlara güveniyorum isterlerse yine onlar birşeyler yapar buişe elatmaları lazım sevgıler ali ferah kardeşime ve hospununmaksut abiye duyarlı davrandıkları için saygılar sunuyorum

ali ffrah/aksaray 08/03/2007 12:18
sevgili köylülerim dava açıldığı için ceza ödenmez ancak davanın masrafları kaybeden öder.tapu meselesine gelince tapularımızın çoğu osmanlı tapusu devlet 1940lı yıllarda çıkardığı bir yasayla bu arazileri devletleştirmiş.hatta daha sonrae 47-53 temine tekrar yasalar çıkarılmış.o dönemde arazi ücretleri bankalara yatırılmış.fakat köylülerin çoğunun bundan haberi bile olmamış.şimdiki tapulama zilliyet esasına göre orman arazilerinin dışında kalan arazileri kullananlar verilmesidir.dünde yazdım benim hatırladığım 1970 li yıllarda bir çok kişi[mesela babam]o yıllarda arazi vergisi ödüyorlardı.belki bunlar ispatlanırsa bazı kazanımlar elde edilebilir.

yunus/ankara 08/03/2007 13:00
sevgili köylülerim
nihayet benim düşündüğüm konulara gelindi bence geç kalındı forumdada derebeyi rumuzuyla yazanları okursanız ne demek istediğimi anlarsınız halil abiye hak veriyorum bende konuşuyorum bazı turizmcilerle ve mardinli biri var sal turizmin sahibi oralara turistik geziler düzenliyo adam şu anda hibe arazilerin peşinsde ve hemen hepsi bu yolla elimizden alınacak orman bakanlığında konuyu araştırdım tapular yazıldıktan sonra yapılacak bi şey yokmuş zaten herşey kılıfına uydurularak yapılıyo biz tapular yazılırken itiraz etmeliyiz bütün köy halkı toplanabilir basına falan yansırsa olaylar önlenebilir çünkü en fazla beş sene sonra bizim araziler turizme açılarak satılacak ve biz turist olarak kalacağızköylü önemsemiyo ama üçe beşe elimizdeki arazilerde çeşitli kumpaslarla alınacak eğer ilgilenen olursa orman bakanlığından randevu alabilirim çünkü cidden bizim araziler çok değerli ve turizm karadeniz hazar denizi gibi kuzey denizlerine kayacak mesela bayındır holding bir köyü komple lmanın peşinde çamlıhemşinde tatil köyü yapacak sonra sıra bize gelşecek 2b orman arazileri büyük rant ve biz onların sadece göstermelik sahipleriyiz belki köyde bir kooperatif hereketi başlarsa yada bütün köy halkı orda olursa kadastro geldiği zaman şikayet edilir ve bir şekilde geçim kaynağı veya zilyet hakkımızı kullanabiliriz saygılar

isimsiz/ 08/03/2007 21:49
Benim bildiğim kadarıyla dernek başkanlığı en son adnan karahan a kendi isteği ile devredilmişti ancak bu iş resmiyete dökülemedi bir türlü, bu yüzden bence adnan karahan ın bu konuda kendini sorumlu hissedip üzerine düşeni yapması gerektiği kanaatindeyim, gereksiz tartışmalar bizi bi yere götürmez... saygılarımla.

CANSEVER/ANKARA 09/03/2007 14:47
MERHABA KÖYÜMÜZE KADASTRO GELMESİYLE İLGİLİ YAZILANLARI OKUDUM .TAPU KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜ ARADIM MAYIS AYI BAŞLARINDA İHALE YAPILACAKMIŞ İHALE ALACAK FİRMA ÖLÇÜM İŞLERİNİ YAPACAK VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLE ORTAK ÇALIŞILACAKMIŞ ORDAKİ BİR ÇALIŞAN 1940 LI YILLARDA TAPULARIN VERİLMİŞ OLDUĞUNU BUNA GÖRE İŞLEM YAPACAKLARINI SÖYLEDİ.KESİN OLMAMAKLA BERABER MAYIS AYI OLABİLİR VEYA ORTASI OZAMANA KADAR BU KONUYU BUTÜN KÖYDEKİ HERKESİN BİLGİSİ OLMASI GEREKİR.NISAN SONUNA DOĞRU TEKRAR ARAYIP TAM KESİN ZAMANI ÖĞRENEBİLECEĞİMİ SÖYLEDİLER.SEVGİYLE KALIN.

kuzeyli/ankara 09/03/2007 15:51
Bu işler herkesin birkaç şey söyleyerek hallolacak mevzular değil.Karşımızda halledilmesi zor ve çetin bir sorun var.Bu işi sadece birkaç mal,tarla,arazi,kazanımı olarak görmeyelim,çingit,imizin ilerleyen yıllardaki şekillenmesinden basediyoruz dolayısıilen köyümüzün ilerigelen büyüklerimizin ortaya cıkıp konuya vakıf olduktan sonra önümüze bir yol haritası koymaları gerekiyor.Birlik ve beraberlik içinde bu sorunu aşacağımıza inanıyorum.bu arada Nedim KOCAMANA ve eşine selamlar.

halil akbin/izmir 09/03/2007 17:04
merhaba adnan abi kadastro işi çıktı derneği hatırladınız diye sitem ediyorsun beraber çalıştık az veya çok oderneğe katkım olduğunu köyümüz için elimden geleni, yaptığımı sen bilirsin izmirde olmasam yine yaparım derneğin başkanı sen olduğunu şimdi öğrendim bence isabet olmuş buişleri yapabilecekeniyi kişilerden birisin yanına birkaç kişi alıp buişin üstüne cidi bir şkilde gidilirse bazı şeyler halledilirdiye düşünüyorum işi bildikten sonra türkiyede yapılmayacak birşey yoktur sen hep köyde kalıcı birşey yapmak istiyordun köy için bundan iyi birşey yoktur herhalde inanın herkes karadenizi konuşuyor herkesın gözü oralarda ben bile oraların değerini izmire geldikten sonra anladım adamlar gitmiş istanbulungöbeğindeki dağları işkal ediyor bizim elimizdeki dağlara gözkoymuşlar ve biz birşey yapamıyoruz boyle birşey varmı ben anlatıyorum herkes siz kerizsiniz diyor hakta veriyorum herkes cezadan korkuyor korkacak birşey yok birkişinin adına dava açılır gerekirse masrafını dernek karşılar kazanırsan zaten emsal teşkileder herkes dava açar yani adnan abi akıl vermek gibi olmasında yapabilecek muhakkak birşeyler vardır ve buişte öncülük edebilecekbirileri lazım bunlardan bıride sensin ali abiden ses seda yok onunda bir fikri olması lazım ali ferah kardeşim sağolsun bu işin uzerinde çalışıyor bak cansever kardeşimizdekise ben tanıyamadım aramış araştırmış sağolsun bukişilerden faydalanılabılirçok faydası olacağını düşünüyorum herkeste ömür boyu duva eder herkese sevgıler

adı önemli değil/ 10/03/2007 23:29
adımı yazmıyorum çünkü buda çok biliyormuş gibi konuşuyor diye düşünebilirsiniz anlaşılan bizim köyde duyarlı üç beş kişi kalmış ALİ ADNAN KARAHAN, DURSUN SELİM TEVFİK AKBİN, MEHMET AKGÖZ, MUSTAFA AHMET AKKAYA,ERDAL DAVUTOĞLU YUSUF SARIKAYA,YAŞAR KARAHAN, YUSUF GÜLHAN, HASAN KARAHAN, DURSUN FERAH, KAHRAMAN AHMET KAHRAMANOĞLU, İBRAHİM KARAHAN, HARUN GENÇ DURSUN AHMET GÜLHAN, YAŞAR FERAH, ABDULLAH AKBİN, SİNAN IŞIKGÜL şuanda aklıma gelenler bunlar bu adamlar köyü seven insanlar ve bu adamlardan hiç ses çıkmıyor ya arkadaşlar bi ayağa kalkalım heyecanlanalım bir şey yapamasak bile yapıyormuş gibi görünelim hepten öldükmü ÇİNGİT her zaman her konuda öncü köy idi şimdi bu özelliğimizi iyice kaybediyoruz .Belkide şu anda en geri kalmış köy bizim köyümüz .Elimizde belki bir fırsat var onu bile değerlendiremeyeceğiz iş işten geçiyor haberiniz olsun hoşça kalın

adsız/ 11/03/2007 00:38
nerde çingıdın muhtarı ne için muhtar seçiyoz anlamadımkı koyumuz elden gıdıyor bızım muhtar uyuyor aman uyanmasın topü hep derneğe atıyor benım bıldım onde muhtar olur ardında dernek tum çingıde saygılarımla

münevver/ 11/03/2007 00:41
yazmayla olmaz kardeşler
yarın pazar ikinci adresinız kahve lütfen bir araya gelerek konuşünuz senyaz oyazsın olmasın insanlar biliyosunuzki
buişler konuşarak halolurmallar gidince biridiyecekki benyazdım oburubendedim boyleboş konuşmayla vakit geçiyor toplanin kardeşler eleleverınlütfenbenimde aklım bukadarına erıyorsaygılar herkese

aytac akbin/ 11/03/2007 00:56
babamın çingit hakkındaki duyarlılığı her zamankindan fazla,yarın öbürgün tek isteği gidip orada yaşamak, ama birde biz varız arkasından ve büyüklerimizin bize arkalarından bırakacağı nesil, siz biz<e bişeyler bırakacaksınızki bizde arkamızdan gelenlere bi şeyler bırakabilelim, ben kendimi sorumlu hissediyorum ve bu sorumluluğu paylaştım vakti geldiinde derneğimizi gençler olarak hep birlikte alarak, şu anda çingit köyünün derneği gençler olarak bizim üzerimizde görünüyor, biz görevi seve seve ve büyük onur duyarak yerine getirdik ve getirirdik ancak değer verdiğimiz büyüklerimiz(adnan karahan-mehmet akgöz v.s) bize bu işin büyüklrin yönetimi altında olması gerektiğini söyleyerek bize yol gösterdiler, ve biz kendilerine bu yolda yapmamız gereken işler neyse yapabileceğimizi ve yanlarında ne şekilde yer almamız gerekiyorsa yer alacağımızı söyleyip teslim ettik ancak şu an dernek hala biizmim (resmi olarak) üzerimizde görünüyor, lütefen bi araya gelip(özellikle büyüklerimz) ne yapmamız gerektiğine karar verelim yoksa kimse artık çingitliyim bile diyemeyecek, hepimiz DUYARLI olalım.... saygılarımla...

pazarlı/pazar 11/03/2007 01:29
size birşey söyliyeyim belki bazıları görmez ama fazla sürmez yarın veya öbürgün köydeki kendi arazinizde paralı işçi olarak devlet sizi çalıştırmaya çalışıyor bunu ne AKP ne CHP ne MHP nedediğer partiler istiyor bunu isteyen amerika ve avrupalı şirketler yani oralar milli park haline getirilip oralarda sizin malınızla sizi çalıştırıp para kazanacaklar ve sizde herzamanki gibi arabanıza atlayıp kolunuzu sallaya sallaya gezmeye,eylenmeye,balık tutmaya sgidapta ve derde rakı içmeye öyle kolay gidemezsiniz ben sizin yerinizde olsam muhtara baskı yapıp o yörenin bütün muhtarları dahil buişin üzerine giderim buişler mahkemeyle falan filan olmaz boşuna mahkeme parası ödesiniz direk başbakanla veya ilgili bakanlıklarla görüşüp hatta tapularınızı T.C tapusu olarak değiştirmelerini bile talep etmenizlazım benim dediklerim kesinlikle duyumdan ibaret değildir ben pazarlıyım ama köyünüzü çokiyi biliyorum çok kişiyide tanıyorum selamlar

ÇİNGİTLİLERE DUYURU/ 11/03/2007 22:45
Herkese sevgi ve sayglar önc... biz şu an ki çingt köyü kültür ve dayanışma derneğinin başkan ve üyeleriyiz, sanırım köy halkı olarak özellikle büyüklerimizin aklıa ve güçlerine ihtiyacımız var, bu dernek ne bu gün bizim ne de yarın her hangi bir tekil şahısın tekelinde olmayacak inşallah, o yüzden 11.03.2007 tarihine çingitli yim diyen çingitli olan ve bize gerçek anlamda yol gösterecek büyük küçük herkesi derneğimizin toplantısında bi arada görmek istiyoruz, gelirseniz belki tekrar var oluruz gelmesseniz yok almaya yüz tutumuş varlığımız hep beraber ortadan kaldırırız ve o zaman hiç birimiz hesap ahi soramayız kimsededn, yer hakkında bilgi sahibi edeceğiz ilerleye günlerde herkesi, edişe emeyin buluştan çok uzak bi yer olmayacak o YER...

dernek, düzeltme/ 11/03/2007 22:55
toplantı tarihi 18.03.2007 yer hakkında bilgi verilecek...

Adsız/ 11/03/2007 23:46
sevgili adnan hoca (akkaya) köylü senin muhtar olmanı çok istiyordu oldunda çünkü herkes senden çokşey bekliyordu istesen yapardında sende o bilgi birikim vardı ama olmadı yapmadın ne oldu niye kütünniye yapmadın hiç kimse anlamış değil partide işlerin yoğundur büyük düşünüyorsundur doğrudur haklısıda ama enazından bukonuda koye yardımcı ol birşeyler yap çünkü bu işleri en iyi bilenlerden birisin parti kanalıyla bu işler belkide daha iyi çözülür bak kardeşim bu köylü senden çok şey bekliyordu ilerde bu köylüye ihtiyacın olur yabana atma öpüyorum

ahmet ferah/ankara 12/03/2007 00:53
bir kaçgündür yazıları okuyorum herkes bir şey yazıyor birde ben yazıyım bakalım beğenecekmisiniz,,,,,ben ankarada bir restaurant`ta çalışıyorum fakat benim çalışmam gereken yer rize ili sınırları olmalıdır fakat kendimzin sayesinde[verdiğimiz oyların] taaa ankaralara süründük bu dediklerim gurbete çıkan bütün çingitliler içinde geçerlidir yani hayat şartları bu duumu meydana getirdi,,ama benim rizemde raylı sistem [tren] olsaydıbir universite olsaydı kaçkarda tükiyenin en büyük kayak merkezi olsaydıçay fabrikası dışnda oda 4 ay adamçalıştırıyor başka fabrikalar olsaydı ekonomide rize çorumla rekabet eder durumda olsaydı belkide benordaki bir restauranttaçalışırdım yada işletirdim,,,,şimdi herkez köy elden gidiyor diyor yok muhtar halletsin yok dernek halletsin kardeşim kendiniz halledin nasılmı halledecesiniz onuda söyliyeyim yıllardır bizi bu duruma düşüren meclisteki oy verdiğiniz kişilere birdaha oyvermeyip cezalandırarak bu işi hallede bilirsiniz.oralarda biraz canlılık olsa hiç kimse göç etmez köyde elden gidiyor diye telaşa kepılmaz neyse inşanlah yazımı beyenmişsinizdir herkese hurmetler

CANSEVER/ 12/03/2007 15:50
MERHABA TAPU KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEKİ GÖRÜŞTÜĞÜM KİŞİ İHALEYİ ALACAK FIRMANIN ÖLÇÜM İŞLERİNİ,KENDİLERİNİNDE HUKUKİ İŞLEMLERİ YAPACAKLARINI AYRICA KÖYDE 10 YILDIR YAŞAYAN BİLİRKİŞİ TAYIN EDECEKLERİNİ SÖYLEDİ .BU UYGULAMA TÜRKİYE GENELİNDE OLDUĞU İÇİN İTİRAZ EDİLEBİLECEĞİNİ SANMIYORUM.BENCE TÜM TÜRKİYENİN BAZI ŞEYLERE İTİRAZ ETME ZAMANI GELDİDE GEÇİYOR BELKİDE.UMARIM VE DİLERİM İŞ İŞTEN GEÇMEDEN BAZI ŞEYLERE EN DOĞAL HAKLARIMIZA İTİRAZ ETMESİNİ ÖĞRENİRİZ.DAHA ÇOK BOŞ ŞEYLERLE UĞRAŞMAYIZ.BEN ELİMDEN GELDİĞİ KADARIYLA TAKİP ETMEYE ÇALIŞACAĞIM.SEVGİYLE KALIN.

ADNAN KARAHAN/ANKARA 12/03/2007 17:59
SEVGİLİ ÇİNGİTLİLER 4 GÜNDÜR SİTEYE GİREMEDİM.ŞİMDİ OKUDUM MESAJLARI.BİLMEYEN İÇİN YAZIYORUM BEN DERNEK BAŞKANI DEĞİLİM.AMA HİÇ FARKETMEZ ELİMDEN BİR ŞEY GELİRSE YAPARIM.BEN ÇİNGİTİ SEVİYORUM.ADINI AÇIKLAMAKTAN KAÇINAN ARKADAŞLARI CİDDİYE ALMIYORUM. HERKES ADINI AÇIKLASIN LÜTFEN HALİL SENİN DERNEKTEKİ ÇALIŞMALARINI ENİYİ BEN BİLİYOR VE HER ZAMAN TAKDİR ETMİŞİMDİR.HERKESE SELAMLAR.

Selim Akbin/Ankara 12/03/2007 22:41
Son bir haftada yazılanları bu akşam okuma fırsatı buldum. Okuduklarımdan birkezdaha anladımki, bazı insanlar, birilerinin arkasından konuşmayı, insanlar hakkında dedikodu yapmayı çok seviyor. Özellikle dernekle ilgili yapılan yorumlara baktığımda birkaç kişi dışında, adsız, önemli değil gibi rumuzlarla yazılar yazmışlar. Derneğin bugünkü durumunun nedeni de bu gibi insanların gereksiz yorumları, herkesi eleştirmeleri ve herzaman yapıcı olmayıp, yıkıcı olmak için orda burda dedikodu, insanların yaptıklarına saygı duymak yerine, yaptıklarını nasıl eleştiririmin peşinde olmalarıdır. Bence bu insanlar Adnan abinin yaptıklarını eleştirirken bence adnan abinin bu dernekte görevliyken neler yaptığı ve kendisinin bu köy için yaptıklarını karşılaştırması yeterli olur. Eminim dedikodu ve elştiriden başka birşey yapmamışlardır.
Adı önemli değil ve diğer isimsiz arkadaşlara sadece şunu söyleyebilirim, bence adınızı yazmadığınız sürece sizin sadece adınız değil,yazdıklarınızda önemli değil. İnsanları eleştirirken kendinizden korkmayın, insanlar sizin yazdıklarınızdan korksun. Bunuda delikanlı gibi adınızı soyadınızı yazarak, doğru eleştiriler yaparak sağlıyabilirsiniz. Kahve konusuna gelince, bence o kahve kültürü olmasaydı, kahvede insanlarımız bir araya gelmeseydi, şu andaki kadar bile birliktelik olmazdı.

köy derneği/ 13/03/2007 22:36
köyümüzün dernek toplantısı 18.mart.2007 tarihinde saat 13:00 da kızılay karanfil sokakta KONAK kahvesinde gercekleşecektir. tüm hemşerilerimizin katılımını bekleriz.

FATOŞ CİHANOĞLU/İSTANBUL 14/03/2007 00:34
MERHABA, KÖYÜMÜZ DERNEĞİNİN GEÇMİŞTEN BU GÜNLERE KADAR OLAN FAALİYETLERİNDE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM. ANCAK ŞU ANA KADAR, DERNEK MEKANI,YÖNETİMİNDEKİ İLGİLİ VE ÜYE KİŞİLER ,YAPILAN TOPLANTILAR,ALINAN,UYGULANAN VE UYGULANAMAYAN KARARLAR, HAKKINDA (SANIRIM DERNEĞİN ANKARA'DA FAALİYET GÖSTERMESİ VE BENİM YOĞUN İŞ YAŞAMIM NEDENİYLE) PEK NET BİR BİLGİYE SAHİP OLAMADIM. DERNEĞİN FALİYETLERİNİ ,UZUN YILLAR ÖNCE BİR VEYA İKİ KEZ KATILMIŞ OLDUĞUM DERNEK EĞLENCE GECELERİ VE KÖY YOLU VS. YAPILANMALARI İLE İLGİLİ HABERLERİ BAZI ÜYELERDEN DUYDUĞUM KADARIYLA BİLİYORUM. AZ ÖNCE DERNEK TOPLANTISININ BU HAFTA SONU ANKARA'DA YAPILACAĞI DUYURUSUNU OKUDUM.EĞER MÜMKÜN OLURSA VE HUKUKİ AÇIDAN DA UYGUN İSE YAPACAĞINIZ TOPLANTININ TUTANAKLARINI ÖZET OLSA DAHİ, http://WWW.CİNGİT.COM SİTE YETKİLİLERİ DE UYGUN GÖRÜRSE BURADA YAYINLAMANIZ MÜMKÜN OLABİLİR Mİ? DERNEK YÖNETİCİLERİ İSTANBUL'DA DA BÖYLE BİR TOPLANTI YAPABİLİRLERMİ? BU TOPLANTILARA KATILMAK İÇİN ÜYE OLMAK GEREKİYORMU? ÜYE OLABİLMEK İÇİN ŞARTLAR NELERDİR? ÜYE OLMAYAN İZLEYİCİLERİN TOPLANTIDAKİ KATILIM SINIRLARI NELERDİR? BÜTÜN BUNLARI SORMAMDAKİ NEDEN KÖYÜMÜZ İÇİN, BENİM BİREY OLARAK DERNEK ARACILIĞIYLA ÜYE OLARAK VEYA ÜYE OLMADAN YAPABİLECEĞİM HERHANGİ BİR KATKIM OLABİLİRMİ? KONULARINDA BİLİNÇLENMEKTİR. EMEKLİ OLDUĞUM İÇİN DERNEK ADINA, GEREKLİ GÖRÜLEN VE FAYDALI OLABİLECEĞİM FAALİYET KONULARINDA ZEVKLE VE GÖNÜLLÜ OLARAK VAKİT AYIRABİLİRİM. UMARIM DÜŞÜNCELERİMİ AKTARDIĞIM BU YER DOĞRUDUR VE NİYETİM DOĞRU ANLAŞILIR. BURAYA UĞRAYAN HERKESE SEVGİLER...

İYİ OLUR/ANKARA 14/03/2007 04:03
AZ BİR ZAMANDIR SİTEDE YAZILANLARI TAKİP ETME İMKANINA SAHİP OLDUM.VE İLKKEZ YORUM YAZMA GEREĞİNİ KENDİMDE HİSSETTİM.ÖZETLE;FATOŞ CİHANOĞLU'NUN DERNEK BAŞKANI OLMASINI KESİNLİKLE ÖNERİYORUM . BU DERNEK ÇALIŞMALARINDA BİR UZLAŞMA İMKANI SAĞLAR. İSTEKLİ BİR HANIM ELİNİN BU İŞE DEĞEREK KÖYÜMÜZÜN GELECEĞİ KONUSUNDA SÖZ SAHİBİ OLMASI DİĞER İNSANLARA ÖRNEK OLUR VE HERKESİ KÖYÜNÜN GELECEĞİ İÇİN BİRŞEYLER YAPMA MÜCADELESİNE İTER. FATOŞ HANIM UMARIM BU ÖNERİYE SICAK BAKARSINIZ VE GEREKLİ ÇALIŞMALARA BAŞLARSINIZ. SİZİ TANIMIYORUM. SİTEDE YAZILARINIZIN BİR KISMINI OKUDUM.GEREKLİ AZMİN SİZDE OLDUĞUNU KANAATİNDEYİM.HOŞ DERNEĞİN ANKARADAN YÖNETİLMESİ GİBİ BİRŞEYİN DE ÖNEMLİ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM .BU KONUDA HERKESİNDE FATOŞ HANIMA DESTEK OLMASINI DİLİYORUM.LÜTFEN YANINIZA BİRKAÇ HANIMI DA KATARAK BU İŞE GİRİŞİN.HERKESE BU İŞİN NASIL YAPILACAĞINI ÖĞRETİN . GÖREVE TALİP OLMAKTAN ÇEKİNMEYİN. GERÇEKTEN HERŞEY TAHMİN ETTİĞİNİZDEN KOLAY VE GÜZEL OLACAKTIR.
HERKESE SAYGI VE SEVGİLERİMLE TURGUT

Müslim sarıkaya/istanbul 14/03/2007 10:23
Sevgili FATOŞ yazını okudum çok sevindim koyu sevdiğin gibi Allahtacc seni sevsin ınşallah SAKIN kayıp olmasın güzelim doga Hemen bırşey yapalım kalmadan soğa Bakmayalım bizde azıle çoğa Kyumuzu gelin biz kurtaralım Kafası çalışan geçlerimiz var Çingiti kurtarmak okadarmı zor Eleleverelim olmadan zarar Köyumuzu gelin biz kurtaralım Bıraz gayret edip oğraşıp durun Sesinizi yukseklere duyurun Beraber olarak koyu koruyun Koyumuzu gelin biz kurtaralım Tapu kadostoro derken koyu satarlar Yabancılar gelip koyde yatarlar Güzel beldemizi yemen yutarlar Koyumuzu gelin biz kurtaralım Oyle deyilmi geçler sizleri çoooook seviyörüm

ALİ FERAH/aksaray 14/03/2007 10:44
Değerli arkadaşlar bir hususa dikkatinizi çekmek istiyorum.2B kanunu ile kadastro çalışmaları neden hemen hemen aynı anda başlatıldı.Bilmem hangi yılda çıkarılmış bir kanuna dayanılarak tapular yok sayıldı.Bu kestanelik ve kızılağaçlıklar 2b ye göre yeniden özelleşebilecek. Çünkü bu ağaçlar kültür bitkisi sayılacak.İç Anadoludaki kavak ağaçları gibi.Ozaman buralardan kimler rant elde edecek.Bunları Ankaradakiler siyasilere sormalı.Dernek toplantısına katılmayı çok isterdim. Ne yazıkki işim gereği gelme şansım yok.İnşaallah hayırlısı olur.Herkese selamlar vebaşarılard

Ahmet CİHAN/İZMİR 14/03/2007 17:15
Sevgili arkadaşım zaten cevabinda yazdığın yazında . Birileri bir pilan yapmış ve işleme koymuş birak kestane yada kızılağaçları dua edelimde ihlamurları bari orman arazisinden saymasınlar. Benim aldığım duyumlarda bunun gibi şeylerde var .Rahmeli annemin vasiyetini yerine getirip bizim çaylığın içine defnetmiştik şimdi hafiten orman görüntüsünde orasıda orman arazisi sayilirsa olayın seyrıne bak. Buarada dernek toplantısının faydalı geçmesi diliyorum, bizimde üstümüze düşeni yapacağımızı herkesin bilmesini itiyorum. SEVGİLER

BEN ARTIK cingit.com Zİ/ANKARA /K.ESAT 15/03/2007 01:42

İTİRAF ETMELİYİMKİ ŞU SON BİR HAFTA İÇİNDE
ZİYARETÇİ DEFTERİNDE OKUDUĞUM YAZILARDAKİ
KADAR KALİTELİ İFADELERİ UZUN ZAMANDIR HİÇ
BİR MEDYATİK ORTAMDA GÖREBİLMİŞ DEĞİLİM
ÇOK UZUN ZAMANDIR.
YAZILANLARDAKİ SAMİMİYET,KARARLILIK,İÇTENLİK,DUYGUSALLIK,KÖY SEVGİSİ,İNSANA OLAN SEVGİ,GEÇMİŞE ÖZLEM,GELECEK ENDİŞESİ,KARADENİZLİLİK,ÇİNGİTLİ
OLMAK,HERKESİN ARTIK ORTAK BİR PAYDA DA BİRLEŞMEK İSTEMESİNİN BİR GÖSTERGESİ SANKİ.

BUNDAN SONRADA BURDA YAZILAN DÜZEYLİ HER YAZIYIDA ALKIŞLAMAK İSTİYORUM.GAZATEMDEKİ MAKALELERİ OKUMADAN ÖNCEKİ İLK ADRESİM BURASI OLACAK.
NOT: FATOŞ CİHANOĞLU'NUN DERNEK BAŞKANI OLMASINI YÜREKTEN DESTEKLİYORUM VEDE BUNU
BEN NİYE DÜŞÜNEMEDİM DİYEDE TURGUT KARDEŞİMİ KISKANIYORUM.
ÜSTELİK BEN DAYIYIM:)
ÇELİK AKBİN /ANKARA

halil akbin /izmir 16/03/2007 01:06
iherkese selam tapu kadastro işini gundemde tutmamızda faydavar hepimizin birşeyler araştirması sorup soruştuması lazım ummadık birinin verdıği bir bilgi cok işimize yarayabilir ben burda bölge müdürlüğünde biriyle konuştum ben herşeyi anlattım bizim oraları pek bilmiyor ama yapabileceğiniz muhakkak birşeyler vardır birkere pasif davranmayın birey olarak biraz zor olur diğer köyleri yanınıza alarak köy muhtarları dernekleri varsa federesyonlar birlikte hareket ederseniz etkili olur bşbakanlığa bakanlığa israrcı olun randevu alın gidin derdinizi anlatın devlet köylüye tarımı teşfik ediyor sizde biz kendi imkanlarımızla kendi arazilerimizde meyve sebze gibi birşeyler yapmak istiyoruz ama ormaniye arazimizdeki kuru ağacı bile kesmemize izin vermediği gibi birde elimizden alıyor diyebilirsiniz

halil akbin /izmir 16/03/2007 01:29
alttaki yazımı sayfaya sığdırmayı beceremedim anılda uyuduğu için yardım alamadım kusura bakmayın diyeceğim o adam bana bayağı ümit verdi daha değişik yollarda olabileceğini araştırıp bana bilgi verecek bende sizinle paylaşırım adnan abi(karahan)ali abi hemşin vakfının yönetimindeydi bildiğim kadariyle vakıftanyardımalarak birlikte hareket edilebilir eskiden her konuda çingit önde gıdermiş hep ilkleri çingit başarırmış son zamanlarda tam tersi oldu ve geri kaldık belki bu konuda başarılı oluruzda yine çingit bir ilke imza atar ve bizim kuşağınveya emeği geçenlerin gurur duyacağı birşey olur herkese sevgilerimi sunuyorum

alikemalkarahan/ANKARA 20/03/2007 19:46
GÜZEL KÖYÜM İNSANLARI ;ÇİNGİTLİLER:
HASSASİYETİNİZİ VE KÖYE OLAN DUYARLILIĞINIZI
SAYGI İLE KARŞILIYORUM ANCAK; 18 MART 2007 TARİHİNDE BİR GRUP KÖYÜM İNSANLARI TOPLANDIK VE BU TOPLANTIDA SEVGİLİ FATOŞ CİHANOĞLU'NUNDA TEL. OLURU ALINARAK DERNEK BAŞKANI OLMASI KONUSUNU GÖRÜŞTÜK ,(RESMİ OLMAYAN) GENEL BİR MUTABAKAT SAĞLADIK TABİİ DİGER KONULARDA OLDUĞU GİBİ. BUNDAN SONRAKİ AŞAMA OLARAK ,FATOŞ KENDİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARINI ISTANBUL VE ANKARA'DAN OLUŞTURUP YAPILACAK OLAN İLK GENEL KURULDA SEÇİLEREK GÖREVİ RESMEN ARKADAŞLARI İLE DEVRALMIŞ OLACAK,BİLGİLERİNİZE .

ALİ KEMAL KARAHAN/ANKARA 22/03/2007 14:11
DUYURU !
UĞRAK KÖYÜ KÜLTÜR VE KALKINDIRMA DERNEĞİNİN 25 MART 2007 PAZAR GÜNÜ SAAT 13.00 İLE 17.00 SAATLERİ ARASINDA ANKARA'DA KONUR SOK.NO 58 TETRA KONUR OTELDE KÖYÜMÜZDE YAPILACAK TAPU KADASTRO ÇALIŞMALARI BAŞLIKLI GÜNDEM İLE İLGİLİ BİLGİLENME TOPLANTISI YAPILACAKTIR.TÜM UĞRAK KÖYLÜLER KATILIM İÇİN DAVETLİDİR.SAYGILARIMIZLA .UĞRAK KÖYÜ KÜLTÜR VE KALKINDIRMA DERNEĞİ YÖNETİMİ
NOT:BU KONUDA UZMAN KİŞİLERİN KONUŞMACI OLARAK KATILIMI İÇİN ÇALIŞILMAKTADIR.

Adsız/ 29/03/2007 14:45
UĞRAK KÖYÜ KÜLTÜR VE KALKINDIRMA DERNEĞİNİN 25 MART 2007 TARİHİNDE ANKARA'DA TETRA OTEL TOPLANTI SALONUNDA YAPILAN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI;
1- UĞRAK KÖYÜNDE YAPILACAK KADASTRAL HARİTANIN HAZIRLANMASINDA KARŞILAŞILABİLECEK SORUNLAR,
2 - GENEL KURUL ÇALIŞMALARI. GÜNDEMİ 2 BAŞLIK ALTINDA 50 KİŞİYE YAKIN KATILIMCI İLE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.
BU KONULAR TARTIŞILDI VE KİŞİLERİN KAFASINDAKI SORUNLAR KISMEN GİDERİLMEYE ÇALIŞILDI,KADASTRAL ÇALIŞMALARDA EN BÜYÜK SORUN OLARAK KARŞIMIZA ORMAN VASFI TAŞIYAN ALANLARIN TESBİT EDİLİŞİ GELDİĞİNDEN BU KONUDA UZMANLIĞINA BAŞ VURABİLECEĞİMİZ;
ORM.YÜK.MÜH.SAYIN SELAHATTİN TURHAN ORMAN BAKANLIĞI MÜSTEŞAR YARD. VE OR. ÜR.SAN.GEN.MÜD.(EMEKLİ ) VE ORM. YÜK.MÜH. SAYIN TURAN KALYONCU ORMAN BAKANLIĞI TEFTİŞ KURULU BAŞKAN YARD. ( EMEKLİ ) İLE DAHA ÖNCE BU KONUDA HANGİ SORUNLARIN YAŞANDIĞI VE BİZLERİN BU KONUDA NELER YAPMASI GEREKTİĞİ HUSUSUNDA BİZLERE DENEYİMLERİNİ AKTARMAYA VE HER KONUDA OLDUĞU GİBİ BU KONUDADA KATKI VERMEYE ÇALIŞAN MELESKUR KÖYÜNDEN İŞ ADAMI VEYSEL ATACAN KONUŞMACI OLARAK KATILMIŞLARDIR. KENDİLERİNE BİRİKİMLERİNİ BİZİMLE PAYLAŞTIKLARI İÇİN KÖYLÜMÜZ ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM. BU TOPLANTIDA VARILAN SONUÇ: KADASTRAL TANIMLAMADA GENELDE AİLE İÇİ MÜLKİYET PAYALAŞIMI DIŞINDA HERHANGİ BİR SORUNLA KARŞILAŞILMIYACAĞI ANCAK ORMAN ALANLARININ TESBİTİ ESNASINDA; TERKEDİLMİŞLİKTEN GELEN ORMANLAŞMA NEDENİ İLE TARIMSAL ARAZİLERİMİZİN ÖNCEKİ ŞEKLİ İLE DEĞİL BU GÜNKÜ ŞEKLİ İLE TESBİT EDİLMESİ Kİ BU DURUM BİZLERİ CİDDİ ORANDA MADUR EDECEK VE ALAN DARALMASI YARATACAKTIR.
BU KONUDA ÖNLEM OLARAK KÖYLÜMÜZ TARAFINDAN OLUŞTURULMASI İSTENECEK BİLİRKİŞİ NİTELİKLİ KOMİSYON ( KÖYE GELECEK KOMİSYONUN ÇALIŞMALARI ESNASINDA ŞU VEYA BU AİLE AYRIMI YAPMADAN ( BİRİNDEKİ OLUMSUZLUĞU DİGERİNİ ETKİLİYECEĞİNDEN ) 30-40 YIL ÖNCEKİ KULLANIMI İZAH EDİP BU İZAH ESNASINDA O ALANDA ESKİDEN AHIR,İSKENAF , KALİF V.B.YAPILARIN OLDUĞUNU VE BU YAPILARIN ÇEVRESİNDEKİ TARIMSAL ARAZİNİN KULLANIMI İÇİN YAPILDIĞINI , BU GÜN EN AZINDAN BU KULLANIMA AİT TAŞ DUVAR VEYA YAPI KALINTISINI GÖSTERİP İZAHA ÇALIŞILMALIDIR. ÖRNEK OLARAK İÇKABADAKİ HACİFEYİZ OĞULLARININ KUÇUKALİDEKİ YAPI GÖSTERİLİP BURADA MEZRA OLARAK YAŞANDIĞI KANITLANABİLİR. TABİİ BU ÖRNEKLER ÇOĞALTILABİLİR.
ORMAN ALANLARININ TESBİTİ ESNASINDA BİR CEPHESİ NİTELİKLİ ORMAN ALANINA DAYANMAYAN ARAZİLERİMİZ,EĞER ESKİ KULLANIMI İYİ İZAH EDEBİLİR VE İÇERİSİNDE ESKİYE DAYALI KALINTIYI GÖSTEREBİLİRSEK BU ALAN TARIMSAL ALAN NİTELİKLİ OLARAK KOMİSYON TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLEBİLİR.KANAATİNDEYİM.
-KÖYLÜLERDEN OLUŞAN KOMİSYONDAKİ KİŞİLER RESMİ KOMİSYONA BİLGİ AKTARIRKEN BİLGİ BİRLİĞİ YAPIP TEK SESLİ OLMAYA AZAMİ ÖZEN GÖSTERMELİLER.FARKLI BİLGİ AKTARIMI VE ÇELİŞKİLİ BİLGİ KOMİSYON KARARINI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYEBİLİR. DİKKATLİ OLMAMIZ LAZIM.
-BU KONUDA RESMİ KOMİSYONUN ÇALIŞMALARI ESNASINDA MÜMKÜNSE HER BÜYÜK AİLEDEN BİR BİLEN KİŞİNİN KÖYDE OLMASINI TEMİNE ÇALIŞALIM.
-KADASTRAL PARSEL OLUŞUMUNDAKİ TESCİL HUSUSUNDA SAĞLIKLI BİLGİ MEHMET EREN' DEN (EYUBOĞLU ) EDİNİLEBİLİR.
-OSMANLI TAPULARININ GEÇERLİĞİ KALMAMIŞ OLUP ESAS TAPU OLARAK T.C. TAPULARININ OLMASI GEREKİR. TOPLANTIDAKİ TARTIŞMALARIN ÖZETİ BU İSTİKAMETTEDİR. BİLGİLERİNİZE SUNULUR, SAYGILARIMLA . ALİ KEMAL KARAHAN

uğrak köyü kültür ve daya/ 06/04/2007 14:45
15/04/2007 tarih ve saat 14:00'da kızılay karanfil sokakta KONAK kıraathanesinde dernek başkanlığı için resmi seçim yapılacaktır. dernek başkanlığı seçimine tüm uğrak köyü halkı davetlidir.

Hocganut

TAPU, KADASTRO...

Mesaj gönderen Hocganut »

"Hacıfeyizlerin, İçkaba ( Küçükali ) da ki evi ve mezrası..." Hangi ev, hangi mezra... Ev bozulup, Papagelilere "satılalı" yıllar olduuu... Mezra desen hak getire yolunu bulana aşk olsun!...
En son Hocganut tarafından 05 Oca 2008 11:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Hocganut

ÇİNGİT'İ ve HUSER'İ KATLEDENLERE İTHAFEN!!!!

Mesaj gönderen Hocganut »

Doğa katliamı, en kolay yaptığımız katliam...
Yıl 1930 ATATÜRK Yalova köşküne doğru çıkmakta. Bir de bakar bir bahçıvan koca bir çınar ağacını kesmek üzeredir. “Yahu” der “sen hayatında hiç böyle bir ağaç yetiştirdin mi ki? Kesmeye muktedir görüyorsun kendini ve niye ?” der. Bahçıvan derki; “Paşam çınar ağacının kökleri köşkün temelini kaldırdı, yaprakları da köşkün
pencerelerine müdahale ediyor. Ya köşkü kaybedeceğiz ya ağacı keseceğiz. Onun için de kusura bakmayın ama biz ağacı kesiyoruz”. Bir an düşünür; “Hayır gerekirse köşkü ağaçtan uzaklaştırırız” der. Derler ki bu gün Mustafa Kemal bir hoş. Ne demek köşkü tutup da ağaçtan uzaklaştırmak? Ama inanır mısınız mühendis değil, mimar değil,
ziraatçı değil ama ne yapar biliyor musunuz? İstanbul’daki köprü altındaki tramvay raylarını Yalova’ya taşıtır. Köşkü hiç yıkmadan olduğu gibi tutarak kendisi de kazma kürek temelini kazar ve köşkün altına tramvay raylarını döşeyerek köşkü ağaçtan 4metre 80 santim kenara çekerek hala Cumhuriyetimiz gibi ayakta durmakta olan çınar ağacının kurtuluşunu temin eder.
Yıl 1930. Dünya çevre lafını ne zaman etmeye başladı? 1980 den sonra. 1980 den önce, 1930 yılında dünyaya somut bir çevre dersi vermektedir Mustafa Kemal aslında. Ama, biraz acı parantezlerim olacak bu konferansımda. İlk acı parantezimi ATATÜRK kimdir belgesiyle açmıştım, ikinci acı parantezim burada olacak. Hadi gelin 5 Mart 1996 ya gidelim yani günümüze yakın bir gün. “ATATÜRK ve Türk kadını” konulu
tiyatrolu konferansımı 25 gençle sunuyorum. 25 gençle birlikte prova yaptık, yorulduk, oturduk, televizyonu açtık. ikinci haber olarak 6 dakika müddetle ve 5 kere görüntü zumlanmak üzere önemli bir haber verildi televizyonda. Haberi aynen aktarıyorum, diyordu ki “Amerika da eski bir ünlü bir müzikal hiç yıkılmadan dünyada ilk kez uygulanan bir yöntemle raylar üzerinde iki metre kenara çekilerek yerine yeni bir binanın
yapıldığı” haberiydi. Dünyada ilk kez lafı da beş kere edildi. gençlerden biri kalktı bana ne dedi biliyor musunuz? “Ya öğretmenim biz tarihe pek bir daldık. Bakın el alem neler yapıyor? Teknik, medeniyet biraz da onlara baksak” diyince arşivimde 1930’da ATATÜRK’ün bu işi yaparken çekilmiş resimleri, raylar üzerindeki çekilen resimleri gösterdim kendilerine ve dedim ki ”şu anda ne söyleyeceksiniz bana?”.
Bir genç kalktı ne dedi biliyor musunuz? “Ya öğretmenim suç bizde mi? Biz bu konuyu ilk defa sizden duyuyoruz, sizden görüyoruz bu resimleri”. Ama o haberi bugün milyonlarca Türk genci izledi ve oturdular 25 genç, bu haberi veren televizyona bir faks çektiler. Faksta aynen şu yazıyordu “İkinci haber olarak 6 dakika müddetle ama beş kez şu resimleri göstermek suretiyle bu arada da mutlak suretle mesajı iletin dediler “Bu gün 1996, Amerika çekiyor raylar üzerinde iki metre, yerine yeni bir bina yapıyor, 1930 ATATÜRK çekiyor 4 metre 80 santim, bir ağaç kurtarmak için” bu mesajı da çok iyi verin dediler. Yıl 1996 idi. Yıl 2005 hiçbir televizyonda izlediniz mi? İzlemediniz.
Ya hocam siz bize bir tek çınar ağacı ve iğde ağacı anlattınız bunlar
ATATÜRK’ün hayatında tek tek örnekler olabilir. Hadi gelin Söğütözü’ne gidelim, hani şu Ankara yakınlarındaki, o zaman için 80 tane söğüt ağacının olduğu yere.Söğütözü’ne ATATÜRK hep dinlenmek için gelirmiş. Bir geldiğinde galiba düşündüğünü sesli olarak aktarmış; “Ah ! burada bir kulübem olsaydı keşke”. “Ya paşam istediğin bir kulübe olsun hemen yaparız şuraya“ demişler. “Buradaki ağaçlara ne olacak peki”. “Paşam buradakiler söğüt ağacı; gönülsüz ağaçtır. Sökeriz başka bir yere
dikeriz, mutlaka tutar” demişler. Bir an durur, “Bir tek şartla kabul ederim” der. “Burada yetecek kadar söğüt ağacını kendi ellerimle sökeceğim, kendi ellerimle dikeceğim, önce tuttuklarını göreceğim, sonra kulübe yapımına izin vereceğim”. Yani bugün betonu yeşile tercih eden zihniyete bence en güzel örnek teşkil eder bu.
Ne yapar biliyor musunuz?
Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ATATÜRK makamını Çankaya’dan Söğütözü’ne taşıtır hasırlar üzerine. Kabullerini orda yapar, imzalarını orda atar, çadırda kalır ama söğüt ağacını söker, kendi elleriyle diker, tuttuklarını görür, ondan sonra bugün çok küçücük ama verdiği mesaj olağanüstü büyük olan bu Söğütözü’ndeki küçük ATATÜRK kulübesinin yapılmasına izin verir.

ALINTI: Araştırmacı Yazar Prof. İlknur GÜNTÜRKÜN KALIPÇI

Hocganut
-"Ondan sonra neden hiç ilerlemediğimiz;Evet!...Hatta gerilediğimizin kanıtıdır bu alıntı..."

ÇİNGİT'İ ve HUSER'İ KATLEDENLERE İTHAFEN...