Lazlar Hakkında

Karadeniz ve Çingit'te dil özellikleri, deyimler, kelimeler, alışkanlıklar.
Cevapla
Ümit Ferahzade
Mesajlar: 120
Kayıt: 12 Nis 2006 02:47
Konum: ANTALYA

Lazlar Hakkında

Mesaj gönderen Ümit Ferahzade »

Lazların tarihi hakkında bilgisi olan var mı?
nunuq

Mesaj gönderen nunuq »

Forumda bu konuyla ilgili yeni bi başlık da açtım ama buraya tekrar yazıyorum gerekli bilgiyi şu adresten edinebilirsin: http://tr.wikipedia.org/wiki/Lazlar. Ayrıca Türkiye'deki etnik kökenlerle ilgili yazılmış birçok kitap var örneğin tavsiye edebileceğim Ali Tayyar Önder'in bir kitabı var ,okunmaya değer..
Pietas Fides
Mesajlar: 8
Kayıt: 25 Ara 2006 22:41
Konum: Anadolu'dan,her taraftan

Mesaj gönderen Pietas Fides »

LAZLAR
Lazlar Kimdir?
"Lazlar hakkında, gerek popüler düzeyde gerekse yazılı metinler (resmi metinler, akademik çalışmalar, araştırma niteliğindeki eserler vs.) düzeyinde ciddi bir yanlış bilgilenme olduğu görülmektedir. Daha açık bir ifadeyle, Laz terimiyle neyin kastedildiğine ve dolayısıyla Lazların kim olduğuna dair birçok farklı nedenden kaynaklanan ve bir akademik çalışmada göz ardı edilemeyecek derecede önemli bir karışıklık mevcuttur. Lazların kim olduğunu ve dolayısıyla da kim olmadıklarını anlamak için ilk olarak Laz terimine yüklenen anlamları gözden geçireceğiz.
Laz teriminin içeriğine dair karışıklık bir ölçüde, Lazlara dair tarihsel bilgilerimizin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Laz terimi, yabancılar için Pont (Karadeniz) halklarını topluca ifade eden bir terim iken, o yörede yaşayanlar tarafından da tamamen Bizanslaşmış, Grekçe konuşan Pontiklerden (Rhomaioi) ayırt etmek üzere, yeterli derecede Bizans kültürü almamış Lazları işaret etmekteydi.

Anadolu'da, Laz terimi, Karadeniz bölgesinde yaşayan bütün grupları ifade eden ortak bir addır. Türkiye?de, bölge dışından olan çoğu kişi için bu tanım Anadolu'nun diğer yerlerinden farklı olarak algılanan bir bölgesel birimi ifade eder. Açık olan şudur ki, diğer Anadoluluların gözünde, Rize bölgesinde yaşanlar kendilerine hiç benzememektedirler: yiyecekleri, giysileri, konuşmaları, evleri vs. hepsi farklıdır. Bölge dışında, Karadenizliler bir kimlik ifadesi olarak Laz olduklarını söyleler. Ancak bölgede yaşayanlar için Laz, daha doğudakilerdir. İstanbul'da Samsunlular ve Sinoplular dahil bütün Karadenizlilere Laz derler; Sinoplular Samsunlulara, Samsunlular Trabzonlulara, Laz derler. Trabzonlular da Rizelilere Laz derler. Türkiye'de ortalama bir birey için Laz Karadeniz şivesi konuşan herkestir. İslam Ansiklopedisindeki Lazlar maddesinde bu konuya açıklık getirilmiştir.
...Laz tabiri,Karadeniz'in cenüb-i şarki kısmındaki ahaliyi ifade için kullanılır, halbuki hakikatte, kendilerine laz diyen ve Lazca konuşan halk bugün Hopa ,Arhavi,Fındıklı, Ardeşen ve Pazar kazalarında oturmaktadır. Batum?un cenübunda az sayıda laz vardır ki, bunlar Türk hududunu Sarp (Çoruh munsabının cenübü)'a 16 Mart 1921 tarihli Türk-Rus Anlaşması gereğince Türkiye'ye alındılar.

1906 Trabzon Vilayet Salnamelerinde, Laz teriminin Anadolu'da halk arasında yanlış kullanıldığı belirtilmektedir.

Diğer memleketlerde bu Vilayet halkının hepsi Laz namıyla anılırsa da bunun bir bilgisizlik sonucu olduğundan şüphe yoktur. Çünkü Lazlar dilleriyle ve adetleriyle ve yaşam tarzlarıyla diğerlerinden ayrılırlar.
Laz terimi konusundaki kavram karmaşası Lazca konuşanlar için geçerli değildir. Lazlar kendilerini "Lazi" olarak adlandırmaktadırlar ve kendilerini isimlendirme konusunda herhangi bir karışıklık bulunmamaktadır. Laz terimi halk arasında geniş bir kullanıma sahiptir. Ayrıca Lazlar konuştukları dile Lazuri demektedirler.

Laz teriminin Anadolu'da kullanılış biçiminin yanı sıra algılanışında da farklılıklar bulunmaktadır. Gezginlerin ezici çoğunluğu Lazların, neşeli oluşlarından, misafir perverliklerinden ve zarif tavırlarından söz ederler. Ancak, kendilerini kurnaz ve aptal olarak gösteren yaygın fıkraların hedefi olmuşlardır."

Not:Bu alıntıyı "Findiklidereleri.com" adresinden kopyalayıp yapıştırdım.Hem Lazlarla ilgili ayrıntılı tarihçeyi; hemde yapılmak istenen termik santrallere karşı platformun imza kampanyasınada katılalım.Sevgi ve selam ile...
Cevapla