Çay-Sen'in Basın Açıklaması

Forumda olmayan konular hakkındaki düşüncelerinizi yazıp ekleyebilirsiniz.
Cevapla
Recep MEMİŞOĞLU

Çay-Sen'in Basın Açıklaması

Mesaj gönderen Recep MEMİŞOĞLU »

ÇAY ÜRETİCİLERİ SENDİKASINDAN
HALKIMIZA DUYURULUR
Çay üzerine oynanan oyunlar gün geçtikçe daha bir açığa çıkmaktadır.Diğer tarımsal ürünlerde olduğu gibi, çayda da bir gözden çıkarma söz konusu. Her ne üretim olursa olsun öyle bir noktaya getirildi ki, artık biz değil yabacı tekeller ve onun yerli uzantıları karar veriyor. Yerli ve yabancı tekeller üreticiyi düşünerek ticaret yapmazlar.Onların bir tek hedefi vardır “daha çok nasıl kar ederim” mantığıdır.Onun için, özel sektör çay tarımında yerini aldığından bu güne kadar üretici hep sorun yaşamıştır( paramızın geç ödenmesi, paramızın karşılığında kuru gıda vb. maddeleri piyasanın üstünde vererek, kuru çay vererek ve düşük taban fiyatı uygulayarak vs.)Özel sektör bu alanda tamamen serbest ve alabildiğine sorumsuz davranmaktadır.
Değerli Çay üreticisi, bizim alın terimiz ve ekmeğimiz olan çayın bu şekilde denetimsiz ve sorumsuz bir piyasa koşullarında varlığını devam ettirmesi, üreticiyi yarının ne beklediği konusunda karamsarlığa itmektedir.Çay-Kurun özelleştirilmesi beklentisi, özel sektörden zaten memnun olmayan üreticiyi zor günlerin beklediğinin kanıtı değil mi. Çay-Kur bir yandan reklam ve sponsorluk adı altında üreticinin parasını çar-çur ederken, alım evlerinin boyanmasına milyonlarca masraf edilirken ve çay-kur yönetim kurulu üyelerini dahi ortağı olduğu pazarlama şirketleri kurulurken, çay paralarının erken verilmesini beklemek aymazlık olur. Özelleştirme uğruna Çay-Kur çok kötü yönetiliyor.Kimsenin bilmediği ve bilinmesinin dahi istenilmediği bir pazarlık söz konusu.Çay-Kur halkın malıdır ve halka sorulmadan satılmamalı.Çay-Kur çay üreticisinin sigortasıdır, satılacaksa öncelik hakkı üreticinindir.
Değerli çay üreticisi, sorularımız çok ama bu gün itibariyle “en yakıcı sorun dördüncü sürgün çayın alımında izlenen yöntemdir”.Çünkü, Çay-Kur dördüncü sürgün çayı almamakta ve bu konuda tamamen sorumsuz davranmaktadır. Bu ortamı fırsat bilen özel sektör, tam bir fırsat avcılığı yapmaktadır. Çayımızın değerini, yarı fiyatının altında belirleyip( 30 yeni krş), onu dahi nakit olarak vermeden, ya kuru çay, yada piyasa fiyatının üstünde kuru gıda vermektedir.
Değerli Çay üreticileri, çiftçiler olarak öyle bir ikilem içinde bırakıldık ki, çayımızı tarlada bıraksak olmaz( sonuçta biçilip dökülmesi gerekir),biçip satarsak eziyetine değmez.Bunun iki somlusu vardır ; biri Çay-Kur, yani devlettir,diğeri ise biziz.Neden biz iz,çünkü, bizim bizden başka dostumuz yoktur.Çayı biz üretiyorsak üretiminden tüketimine kadar söz sahibi olacağımız örgütlülüğü bu güne kadar yaratmalıydık.Bunun için bu gün geç değil,ama yarın geç olabilir.
Çay Üreticileri Sendikası tüm bu sorunları görerek örgütlülükte ilk adımını attı.Bundan sonrası ise hepimize düşüyor.Bu oluşumu büyüteceğiz,olgunlaştıracağız ve üretimden gelen gücümüzle biz de varız deyeceğiz. Bizi dikkate almadan çayımıza fiyat verememeliler, çay-kur’u satamamalılar, Çay-kur satılacaksa bizde tarafız ve bize bırakılmalı,özel sektör alımdan -ödemelere kadar keyfi davranamamalı, özelin bizi iki kere sömürmesine izin vermemeliyiz.
Çay-Sen olarak biz,çayımızı değerinde ve zamanında satmak , ürünümüzün ve emeğimizin karşılığını zaman geçirmeden almak, kaliteli çay satıp kaliteli çay üretilmesinden yanayız.Çayımızın kalitesi ayaklar altına alınıp değersizleştirilmeye çalışılıyor.Biz çayımızın değerini biliyoruz ve ona sahip çıkmak için ne gerekiyorsa yapacağız.
Çay Üreticileri olarak,çayımıza sahip çıkarsak ,birlik olup güçlü olursak,sözümüzü sakınmadan söyler ,alın terimizi savunursak aşamayacağımız engel yoktur.İşverenin,işçinin,memurun sendikası var, neden üreticinin sendikası yoktu.Bugün itibariyle artık var,birlikteyiz ve daha güçlüyüz.Sevgi ve dostlukla kalın.
Adres: Dere içi Yeni Belediye İş Hanı kat.2/Pazar 22-10-2007

ÇayÜreticileriSendikası
GeneBaşkanı
RecepMEMİŞOĞLU
Cevapla